TMMOB: Şehircilik ilkelerine aykırı davranılıyor- Güncellendi

TMMOB adına açıklama yapan Mehmet Selim Açar, “İlimiz geneli yapılan plan çalışmalarına baktığımızda imar şehircilik daire başkanlığımızın planlama çalışmalarında; şeffaf, katılımcı davranılmadığı kamu yararı planlama esasları şehircilik il

TMMOB: Şehircilik ilkelerine aykırı davranılıyor- Güncellendi
banner2

Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Şanlıurfa’da ŞUSKİ Alanını kapsayan plan tadilatında 24 kat gibi yüksek bir gabari verildiğini belirterek yapılanların kamu yararı ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu kaydetti.

TMMOB adına açıklama yapan Mehmet Selim Açar, “İlimiz geneli yapılan plan çalışmalarına baktığımızda imar şehircilik daire başkanlığımızın planlama çalışmalarında; şeffaf, katılımcı davranılmadığı kamu yararı planlama esasları şehircilik ilkelerine aykırı davranıldığını görmekteyiz. 2019 yılı Ekim ayı meclis gündeminde onaylanan ŞUSKİ Alanını kapsayan plan tadilatında ilimize görülmemiş bir yükseklik olan 24 kat gibi yüksek bir gabari verildiği görülmüştür.  Cumhurbaşkanının yatay mimari ön plana çıkarmak konusundaki telkinlerine, şehir siluetini kastederek dikey mimarinin şehirlere ihanet olduğunu belirtmesine rağmen şehrimizde verilen dikey yapılaşma koşulu bu şehre ihanet olacaktır. TMMOB’a bağlı; Şehir Plancıları Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası ve Harita Kadastro Mühendisleri Odaları olarak kamu kurumu niteliğinde meslek odası kimliğimizle şehrin siluetini bozacak bu yanlıştan dönülmesini umuyor ve siz değerli kamuoyu ile bu durumu paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

BİHA

YORUM EKLE