Eyyübiye Kampüsü için ‘hassasiyet’ istediler- Güncellendi

Eyyübiye’deki kampüsün Eyyübiye Belediyesi’ne tahsis edilmesiyle ilgili açıklama yapan Rüştü Öcal, "Yaklaşık 810 dönüme tekabül eden alan ve yakın çevresinde bulunan tarım arazilerinin kaybedilmesi için zemin hazırlanacaktır” dedi.

Eyyübiye Kampüsü için ‘hassasiyet’ istediler- Güncellendi
banner2

Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsü’ndeki 44 dönümlük alanın Eyyübiye Belediyesi’ne tahsis edilmesinin ardından ‘tarım arazilerinin yapılaşmaya açılacağı’ tartışmaları Şanlıurfa’da yeniden alevlendi.

Eyyübiye Belediyesine tahsis edilen alanın bir kısmının belediye hizmet binası, bir kısmının ise millet bahçesi veya millet kampüsü olarak değerlendirileceği iddialarının ardından bu kez Urfa Çalışma Grubundan bir açıklama geldi. Urfa Çalışma Grubu adına açıklamayı yapan Rüştü Öcal, kamuoyunda oluşan hassasiyet ve mesleki etik değerlerin kendilerine yüklediği sorumluluk neticesinde böyle bir açıklama yapma gereği duyduklarını belirtti.‘İLK ETAPTA SAÇAKLANMALAR İKİNCİ ETAPTA SIÇRAMALARA NEDEN OLACAKTIR’

Konunun ‘Ben yaptım oldu’ya getirilmeden bütün taraflarca değerlendirildikten sonra karar verilmesi gerektiğine vurgu yapan Öcal, şunları ifade etti: “Bilindiği üzere kamuoyunu meşgul eden Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsünde 44 dönümlük alanının Eyyübiye Belediyesine tahsis edilmesi ile ilgili kamuoyunda oluşan hassasiyet ve mesleki etik değerlerimizin bizlere yüklediği sorumluluklar neticesinde yaptığımız incelemelerde;

Alan incelendiğinde Harran ovasına açılan bir kapı niteliğinde olup Ziraat Fakültesi için Ar-Ge merkezi olacak şekildedir.

Bahse konu üniversite arazisinin kamu kurumu kampüsü yapılmak istenmesi ile belki 3-5 dönümlük alanda yapılaşmaya gidilecektir ama yaklaşık 810 dönüme tekabül eden alan ve yakın çevresinde bulunan tarım arazilerinin kaybedilmesi için zemin hazırlanacaktır. Bu durumu şehircilik terimleri ile açıklayacak olursak ilk etapta saçaklanmalar ikinci etapta sıçramalara neden olacaktır.

Bu tür kamusal yatırımlar yapılırken yer seçim kriterleri iyi irdelenmelidir; keza şehirlerimiz hizmet anlayışı ile lansmanı yapılan, fakat şehre zarar veren ucubelerle doludur. Hemen yanı başında aynı alandan ifraz edilen Hastane alanının güneyindeki kaçak yapılaşmaların ileride bu alan içinde olması kaçınılmazdır.

Yapılmak istenen alanın Eyyübiye ilçesinde olduğu göz önüne alındığında ilçede yeşil alan miktarının ülke ve Urfa ortalamasının çok altında olduğu, ilçe sakinlerinin başka ilçelerdeki mesire alanı ve parkları ziyaret ettiği gözlemlenmiştir. İlçenin noksan olan yeşil alan ihtiyacını bir nebze karşılamak amacı ve yapılaşmaya kapatılması kararlarına zemin hazırlaması amacıyla park, mesire alanı, millet bahçesi gibi kullanımlara tahsis edilmesi elzemdir.

Ayrıca bu tür kararlar alınırken halkın, ilgili STK’ların, meslek odalarının görüş ve önerilerinin alınmadan; ‘Ben yaptım oldu ‘ mantığı ile hareket edilmesi şehre ve gelişimine zarar vermektedir.

Özetle şehrimizin değerli tarım arazilerini koruma kullanma dengesini sağlayacak projeler ile korumamız gerekmektedir. Daha yeşil bir Urfa adı altında hazırlanan sloganların zahirde değil gerçekte hayat bulmasını temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur…”

BİHA

YORUM EKLE