TESK, POS cihazları için açıklama yaptı

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârların kullandığı POS cihazlarından alınan komisyon oranlarına sınırlama getirilmesinin sevindirici ancak yeterli olmadığını söyledi. 

TESK, POS cihazları için açıklama yaptı
banner2

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, “1 Kasım 2019 tarihinden itibaren Merkez Bankası tarafından bankaların üye işyerlerinden kesilen komisyon oranları 2’den 1.60’a düşürüldü. Bu sevindirici bir karar. Gecikme faiz oranları ise 2.40’dan 2’ye düşürüldü. Alınan bu kararlar ile esnafımızın POS yüke eskiye oranla azalacak. Ancak yeterli değil” dedi.

‘İNDİRİMLER YETERLİ DEĞİL’

Yeni düzenleme ile Bankaların esnaftan alacakları POS cihazı komisyon oranının 1.60’ı geçemeyeceğini ifade eden TESK Genel Başkanı Palandöken, “Şuanda böyle bir sınırlama yok. İsteyen istediği komisyonu alıyor. Ancak uygulama 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe girecek ve 1.60’dan fazla kimse komisyon talep edemeyecek. Bu kararla esnafımızın POS yükü azalacak. Ayrıca alışverişlerdeki faiz oranları da 2.40’dan 2’ye düşürüldü. Asgari ödeme yapılması halinde kalan borca uygulanan faiz oranı da 2’den 1.60’a düşürüldü. Bu oranlar  enflasyona oranla halen yüksek. Daha da düşürülmeli. Bu arada komisyona sınır getirilmesi önemli. İsteyen istediği gibi komisyon alamayacak” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE

banner99