Tartışma yaratan düzenleme Meclis’te

Basın, sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenleme, TBMM Adalet Komisyonundan geçti. Dezenformasyonla mücadelenin amaçlandığı kanun teklifiyle sosyal medyada yalan haber yayanlara karşı yaptırım geliyor.

Tartışma yaratan düzenleme Meclis’te
banner1

ŞANLIURFA- Türkiye'de uzun süredir tartışılan sosyal medya düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda kabul edildi. Kamuoyunda 'sosyal medya yasası' olarak bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Adalet Komisyonundan geçti.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Teklifle 'gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan' kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak. Basın kartı resmi kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Komisyonda kabul edilen teklife göre, yasal zemine kavuşturulmaları amacıyla internet haber siteleri ile basın kartına ilişkin hususlar Basın Kanunu'nun kapsamına alınarak radyo, televizyon, kamu kurum ve kuruluşlarının yürüttükleri enformasyon hizmetlerinde çalışan kamu personelinin basın kartı düzenlenmesi bakımından süreli yayın çalışanları gibi değerlendirileceği öngörülüyor.

Basın Kanunu'nun amaçları arasına basın kartına ilişkin usul ve esasları belirlemek de ekleniyor. Teklifle, basın kartı talep eden medya mensupları ve enformasyon görevlileri kanun kapsamına dahil edilecek.

İNTERNET HABER SİTELERİ SÜRELİ YAYIN OLUYOR

İnternet haber siteleri de süreli yayın tanımı kapsamına alınacak. Düzenlemede, internet haber sitesi, iletişim başkanı, İletişim Başkanlığı, Basın Kartı Komisyonu, medya mensubu, enformasyon görevlisi de tanımlanıyor.

29. MADDE KABUL EDİLDİ

Basın ve sosyal medyaya yeni yaptırımlar getiren düzenlemenin görüşmeleri, TBMM Adalet Komisyonu’nda devam ederken, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası öngörülen ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçunun yer aldığı 29. madde kabul edildi.

BİHA

 

 


YORUM EKLE