Tadıyla ağızları fiyatıyla da cepleri yakacak

Şanlıurfa halkının vazgeçilmez yiyecekleri arasında yer alan isotun hasat mevsiminin başlamasına az bir süre kaldı. Önceki yıllara göre isottaki fiyat artışı bu sene hem satıcıyı hem de alıcıyı kara kara düşündürüyor. İsot bu yıl tadıyla ağızları fiyatıyla da cepleri yakacağa benziyor.

Tadıyla ağızları fiyatıyla da cepleri yakacak
banner2

Şanlıurfa mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden olan isot bu yıl sadece ağızları değil cepleri de yakacak. Yeni ürün hasadına az bir süre kalırken, önceki yıllara göre isottaki fiyat artışı hem vatandaşı hem de satıcıyı düşündürüyor.

Geçen yıllarda kilosu 2-3 liraya satılan isotun bu yıl 10 lirayı bulabileceği belirtiliyor. Şanlıurfa Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ŞASEMKOM) tarladan ürün çıktıkça fiyatının düşeceğine inandıkları isotun kilosunun bu sezon 5 lirayı geçmeyeceğini belirtiyor. Vatandaş ise her yıl yüzlerce kilo aldıkları isotu fiyatların düşmemesi durumunda bu yıl alamayacağını ifade ediyor.

BİHA’ya konuşan baharat satıcısı ‘sofi’ lakaplı Selahattin, isotun maliyetinin arttığına dikkati çekti. “Bu yıl isot yapmak isteyenlere Allah yardım etsin” diyen Selahattin, “Geçen sezon biz 10-12 kilo isottan bir kilo ürün çıkarırdık. Bunu 40-50 liraya mal ederdik. Şimdi isotun ham maddesi 10 lira, üstünde de olabilir. Bugün 10-12 kilo bir isot çıkarsak 100 liranın üzerinde maliyet olur. 100 liranın üzerinde ham maddesi, daha bir de bunun işçiliği var” dedi.

SELAHATTİN: BU YIL REÇELİ AZ YİYECEKLER

Rekoltenin fazla olması durumunda fiyatların düşebileceğini, aksi durumda ise bu yıl herkesin isot çıkaramayacağını söyleyen Selahattin, şunları söyledi:

“Fiyatlarda bir düşüş görmüyoruz. Herkes çıkaramayabilir isotu bu yıl, onun için fiyatın düşmesini beklemiyoruz ama fiyatlar yükselirse daha kötü de olur… Her sabah kahvaltımızda biber reçelimiz vardır ama bu sene biraz sıkıntılı, reçeli az yiyecekler.”

Kalitesine göre değişen isotun kilosunun 100 lirayı aşabildiğini belirten Selahattin, isot reçelinin kilosunun ise 70-80 lira civarında olduğu bilgisini verdi. Selahattin, “Turistler bu fiyatları normal buluyor onlar için bir şey değil bu fiyatlar ama onlar kilolarca yemiyorlar. Biz ise yazın 20-25 kilo isot tüketiyoruz, turistler 1 kilo isotu bile tüketemiyor” diye konuştu.

SEZER: 5 LİRAYI GEÇMEZ

ŞASEMKOM Başkanı Kemal Sezer ise Urfa isotu fiyatlarında rekor bir artış olacağını düşünmediklerini kaydetti.

“Fiyatların önünü kesmeye hazırız” diyen Sezer, “Fiyatlar şu an için düşük, yani yeşil isot 6-7 lira. Kırmızı isot daha henüz çıkmamış durumda. Sera ürünleri olduğu için fiyatlar böyle. Tarladan kırmızı isot çıktıkça fiyatlar daha da düşer” dedi.

Bu yıl isotluk ya da reçel yapılacak biberin kilosunda ciddi bir artış öngörmediklerini vurgulayan Sezer, “Fiyatlar 5 lirayı geçmez” ifadesini kullandı. Sezer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tarlaya isot ekenler hale geldi mi fiyatlarında düşüş olur. Şu anki pahalılığın nedeni ürünün az gelmesinden. Şimdi kırmızı isot 10-15 lira, kurutmaya gelmez. Tarladan gelen isot kurutulacak… Burada satıcı 5 kilo isot satıyor, yarın tarladan geldiğinde 100 kilo satacak, fiyatlar düşecek. Ağustos ayından sonra fiyatların düşeceğini düşünüyoruz, fiyat yüzde yüz düşer. Tarladan kırmızı isot gelirse benim tahminim kilosu 4-5 liradan satılır ve aynı gün içerisinde biter”.

BİHA

 


YORUM EKLE

banner99