ŞUTSO’dan açıklama: Ekonomik paket yeterli değil

ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, yeni ekonomik paketin yeterli olmadığını aktararak, esnafa yönelik yeni bir ekonomik destek paketinin beklendiğini söyledi.

ŞUTSO’dan açıklama: Ekonomik paket yeterli değil
banner1

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün esnaf için açıkladığı yeni ekonomik paketin yeterli olmadığını, koronavirüs nedeniyle ekonomik anlamda oldukça zor günler geçiren esnafa yönelik yeni bir ekonomik destek paketinin beklendiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yetim şunları kaydetti:

“Nefes kredisi, yapılandırma olanakları, kısa çalışma desteği, maddi yardımlar son olarak da esnafa kira ve stopaj desteği. Ancak maalesef ki bu destekler yeterli olmadı. Esnafa yönelik desteklerin düşünülmesi güzel ama ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan esnafların, aynı ölçüde desteklenmesini beklerdik. Açıklanan pakette basit usulde olanlara 750 TL kira yardımı var. Ancak gerçek usulde vergi mükellefi olanlar yararlanamayacak. Esnafın çoğu basit usul değil gerçek usul mükellefi.

Ayrıca; özellikle lokanta ve restoran işletmeleri için getirilen paket servis ve gel al hizmeti restoranları kurtarmıyor. Yaklaşık 2 milyon esnaf, çalışanlar ve tedarikçilerle birlikte 5 milyon kişi sıkıntıda. İşletmeleri ayakta tutmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Özellikle restoran işletmeleri için en az yüzde 50 kapasite ile oturan müşterilerin alınabilmesi sağlanmalı, AVM, kamu kurum ve kuruluşlarına sağlanan HES Kodu ile müşteri kabulü sağlanmalı, sosyal mesafe kurallarına uyarak çalışmaya izin verilmelidir.”

Yaklaşık 10 aydır para kazanamadıkları halde kira ödemek zorunda kalan esnaf için özellikle hibe desteğinin çok önemli olduğunu dile getiren Yetim, üyelerin kullandığı kredilerde ödeme dönemlerinin geldiğini belirterek bu noktada da çözüm beklediklerini söyledi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99