ŞUTSO Başkanından turizm açıklaması: Hedef 3 milyon

ŞUTSO Başkanı İ.Halil Peltek, Şanlıurfa’nın 10 farklı turizm seçeneğiyle önemli potansiyel barındırdığını, yerli ve yabancı tüm turistler için alternatif turizm seçenekleri sunduğunu kaydetti.

ŞUTSO Başkanından turizm açıklaması: Hedef 3 milyon
banner2

Birbirinden farklı turizm seçenekleriyle büyük bir turizm potansiyelini içerisinde barındıran Şanlıurfa, pandemi nedeniyle deniz turizminin yerini kültür turizmine bıraktı.

Kültür ve inanç turizminin önemli merkezi, normalleşme, huzur ve sükûnetin adresi olan ve 2019'da "Göbeklitepe Yılı" olması hasebiyle turizmde "altın dönemini" yaşayan Şanlıurfa’nın, 2020 Sonbahar Turizm Dönemi’nde de turistler için cazibe merkezi olması bekleniyor.

TURİSTLERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Peygamberler şehri olması ve peygamberlere ait makam ve türbeler ile İnanç Turizmi,  arkeolojik kazıları, korunarak günümüze ulaşmış tarihi mimari dokusunun zenginliği ile Tarih ve Arkeoloji Turizmi,  Karacadağ Kayak Merkezi ile Kış Turizmi,  Karacadağ ve Tek Tek Dağları'ndaki bitki örtüsü ile Doğa ve Yayla Turizmi, Tektek Dağları’ndaki av hayvanları ile Av Turizmi,  Atatürk Barajı ve Halfeti İlçesi ile Su Sporları  ve Kıyı Turizmi, Ceylan veAt’ın yanı sıra Kelaynak Kuşları, Keklik ve Şanlıurfalılar tarafından evlerde beslenen evcil güvercinleri ile Ornitoloji Turizmi, Karaali Kaplıcaları ile Termal Turizmi, Yöre Mutfağı ile Gastronomi Turizmi,el sanatları,  halk oyunları ve sıra geceleri ile Kültür Turizmi’yle önemli potansiyelleri barındıran Şanlıurfa, alternatif turizm seçenekleri kapsamında yerli ve yabancı tüm turistlere ev sahipliği yapıyor.

PELTEK: YILIN 12 AYI TURİST GELEBİLİR 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek, “Turizmin yükselen yıldızı Şanlıurfa 10 farklı turizm seçeneğiyle önemli potansiyelleri barındırıyor. Özellikle hafta sonları, resmi tatillerde Şanlıurfa’ya Türkiye’nin her yöresinden birçok yerli turist geliyor. Ancak bu yeterli değil, hedef bu yıl 3 milyon turist.  Şanlıurfa’mızın çok zengin ve önemli bir potansiyeli var, yatırımlar da bunu karşılayabilecek durumda. Modern tesisler, 5 yıldızlı oteller var. Yani yılın 12 Ayı Şanlıurfa’ya turist gelebilir. Her sezonun kendine has güzellikleri var, bu güzelliklerinyerli ve yabancı tüm turistlerin yaşamasını arzu ediyoruz” dedi.

BİHA

YORUM EKLE