Suruç Davası'nda karar çıktı!

Suruç'ta 33 kişinin hayatını kaybettiği IŞİD'in kanlı eylemine dair görülen davada tutuklu tek sanığın cezası belli oldu. Bugün ki duruşmada sanık Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Suruç Davası'nda karar çıktı!
banner2

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde 20 Temmuz 2015’te Kobani’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla Amara Kültür Merkezi'nde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde bir araya gelen gençlere yönelik IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 33 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısı ile ilgili açılan davanın karar duruşması bugün görüldü.

Şanlıurfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi Urfa T Tipi Cezaevi Kampüsü’ndeki Salonu’nda başlayan duruşmaya saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, saldırıda yaralananlar, Suruç için Adalet Platformu avukatları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Murat Çepni, Nuran İmir, Şanlıurfa Barosu Başkanı Mehmet Velat İzol, SGDF üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Duruşma gergin başladı. Mütalaanın okunmasının ardından hayatını kaybedenlerin ve yaralananların avukatları konuşmak istedi ancak Mahkeme başkanı önceki duruşmada söz haklarını kullanmayacakları yönünde beyanda bulundukları için duruşmaya katılan avukat ve mağdurlar ile yakınlarına söz hakkı verilmeyeceğini belirtti. Bu karar salonda gerginliğe neden oldu. Jandarma ekipleri duruşma salonuna çağrıldı ve duruşmaya ara verildi. Ardından mahkeme heyeti, bazı kişiler ile avukatlarına söz hakkı verileceği kararını açıkladı. Bunun ardından söz hakkı verilen isimler tek tek açıklamalarda bulundu.

Davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) aracılığıyla katıldı. Şahin, üzerine atılı suçları kabul etmeyerek beraatını istedi.

Sanık Şahin'e “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme” suçundan 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Eylemin teşebbüs noktasından kalmasından bin 890 yıl, patlayıcı bulundurmaktan 10 yıl ve 40 bin TL para cezasıyla cezalandırıldı.

BİHA


YORUM EKLE