Suriyeli sığınmacılara sağlanan sağlık hizmetleri değerlendirildi

Şanlıurfa’da Suriyeli sığınmacılara sağlanan sağlık hizmetlerinin ele alındığı toplantı gerçekleştirildi.

Suriyeli sığınmacılara sağlanan sağlık hizmetleri değerlendirildi
banner2

Şanlıurfa’da bulunan Suriyeli sığınmacılara yönelik toplumsal uyum, sağlık, eğitim ve yapılacak diğer çalışmaların ele alındığı ve koordinasyon gerektiren hususların görüşüldüğü 2022 yılı 1. İl Göç Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Yardımcısı Yasin Akgül’ün başkanlığında gerçekleştirildi.

Özel bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı Yasin Akgül, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, Halk Sağlığı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Abdullah Solmaz, İl Göç İdaresi Müdürü Fatih Işık, belediyelerin temsilcileri, kamu kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Mehmet Gülüm tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından toplantı Göçmen Sağlığı Hizmetleri Birim Sorumlusu Hanifi Elçi’nin yaptığı sunum ile devam etti.

İl Sağlık Müdürü Gülüm, kentte sayıları 400 bini bulan Suriyelilerin sağlık statülerini ve sağlık okuryazarlıklarını geliştirmek gibi bir görevleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Takdir edersiniz ki hiç kimse evinden barkından ayrı bir şekilde başka bir yere gitmek istemez. Bazı zaruretler, zorlamalar bunu doğurmuştur. Misafir ettiğimiz insanların da böyle hikayeleri var. Bu anlamda Şanlıurfa birçok din mensubunu, birçok milletten insanlara yıllar içerisinde başarı ile ev sahipliği yapmıştır. 11 yıl içerisinde yapılanlar takdir edersiniz ki büyük bir emeğin, büyük bir sabrın sonucudur. Bu anlamda bu organizasyonu tertip eden herkese teşekkür ederek saygılarımı sunuyorum.”


BİHA


YORUM EKLE