Sulama birlikleri ve çiftçilerin sorunları konuşuldu

Şanlıurfalı çiftçilerin ve sulama birliklerinin yaşadığı sorunlar, Şanlıurfa Ziraat Odasında gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı.

Sulama birlikleri ve çiftçilerin sorunları konuşuldu
banner1

Şanlıurfa’da çiftçilerin ve sulama birliklerinin yaşadığı sorunlar için toplantı yapıldı. Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nun öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıya eski Milletvekili Cevher Cevheri, Karaköprü Tatarhöyük Sulama Birliği ve çiftçiler de katıldı. Toplantıda birlikler arasında yaşanan çiftte standart konularına dikkat çekilip çözümü için fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda, Suruç Sulama Birliğine bağlı çiftçiler elektrikle sulamada dekar başına 150 Türk lirası, Atatürk Sulama Birliğine bağlı çiftçiler dekar başına 190 Türk lirası, Bozova Sulama Birliğine bağlı çiftçiler dekar başına 235 lira, Tatarhöyük Sulama Birliği’ne bağlı çiftçiler ise dekar başına 285 Türk lirası ödeme yaptığı vurgulandı.
 


 

EYÜPOĞLU: YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ ÇİFTİÇİYİ MAĞDUR EDİYOR

Düzenlenen toplantıda konuşan Ziraat Odası Başkan Ahmet Eyüpoğlu, yüksek girdi maliyetlerinin çiftçiyi mağdur ettiğini belirtti.

Eyyüpoğlu açıklamasında, “Sulamayla ilgili özelikle yüksek girdilerden dolayı çiftçilik yapmamız söz konusu değildir. Özelikle vekillerimize bakanlarımıza sesleniyor bir ilde üç din taşınmaz daha doğrusu bir memlekete taşınmaması gerekir ama bizde var. Suruç Sulama Birliği 150 lira, Atatürk Sulama Birliği 190 lira, Bozova Sulama Birliği 235 lira, Tatarhöyük Sulama Birliği ise 285 lira gibi bir fiyatla isteniyor. Çiftçilerimiz mazot, gübre girdilerinin ne kadar çok olduğunu az çok hepimiz biliyoruz yani Urfa’mız tarım ilidir tarım kalkınmasa ülkenin kalkınması imkânsız olur” dedi.
 


 

CEVHERİ: NE YAZIK Kİ KARŞILIK BULAMADI

Toplantıya katılan eski milletvekili Cevher Cevheri ise; “İnsanlar artık elektrik üretiyor elektrik dağıtım şirketlerine para karşılığında satıyor. Devlet Su İşleri neden öyle bir yatırım yapmasın, bunu daha önce dile getirdik raporlar hazırladık ama ne yazık ki karşılık bulamadı. Bakınız ben burada sizlere bir iki rakam telaffuz etmek istiyorum, son üç yılı göndermişler bize. 2017’de Tatarhöyük Sulama Birliğine gelen elektrik faturası eski parayla 20 trilyon yani 20 milyon lira, bunun 7 milyonunu bizler ödemişiz. 2018 yılında 23 milyon elektrik faturası gelmiş 8 milyon 500 TL’sini biz ödemişiz 14 milyon 500 lirası hazineden karşılanmış. 2019’da gelen elektrik faturası 30 milyon TL, 13 milyonu bizlere fatura edilmiş bizlere ödettirilmiş, 17 milyon hazineden ödemiş. Son üç yılı toplamı 44 milyon 500 lira. Yani devletimiz bizim yerimize elektrik parası ödemiş. Biz dedik buraya bir elektrik santrali güneş enerji santrali yapılsa ne kadara mal olur, kaça mal olur? Gerçi sulama birliğinin bunu yapama şansı yok. Bunu Devlet Su İşleri yapar. Şimdi 15 megavat kurulu güce ihtiyaç var 15 megavat bir megavat için 600 bin dolarlık yatırım gerekiyor. 15 megavat içinde 9 milyon dolarlık bir yatırım lazım. 9 milyon dolar ilk başta yüksek gibi gelebilir ama çarptığımızda 54 milyon TL gibi bir para ediyor. Baktığımızda son 3 yılda hazineden 44 milyon 500 lira. Böyle bir yatırım yapılırsa sadece bir seferde ödeyeceğiniz para 54 milyon lira. Yani üç yıllık verdiği parayla ebediyen demeyelim de santralin ömrü kadar hem devlet kurtulacak hem bizler kurtulacağız” dedi.
 

Toplantıda çiftçiler ve sulama birliklerinin başkanları da Eyüpoğlu ve Cevheri’ye sorunlarını birinci ağızdan iletti.

BİHA

YORUM EKLE

banner99