Siverek Milli Eğitim Müdürlüğü’nden o iddialara yanıt

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okula devam isteği olmayan öğrencilerin açık öğretime yönlendirilmesinin kanun gereği olduğunu bildirdi.

Siverek Milli Eğitim Müdürlüğü’nden o iddialara yanıt
banner2

ŞANLIURFA –Siverek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü pazartesi günü ilginç bir iddiayla gündeme geldi. Birgün Gazetesi’nde yer alan habere göre, Şube Müdürü Hayrullah Özdemir’in hazırladığı, “2022-2023 Taşıma Planlaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” başlıklı yazıda, “Devam konusunda herhangi bir isteği olmayan öğrencilerin” öğrenim çağının dışına çıkarılacağı belirtildi.

Habere göre, taşımalı eğitime yönelik ilkokul planlaması yapılırken 14 yaşından büyük olan sürekli devamsız öğrenciler, devam konusunda herhangi bir isteği yok ise öğrenim çağı dışına çıkarılarak. Bu öğrenciler, milli eğitim müdürlüğünün tavsiyesi ile açık öğretime yönlendirilecek. Sürekli devamsız öğrenciler taşıma planlamasına dahil edilmeyecek.

Söz konusu iddiayla ilgili Ajans Urfa’ya açıklamada bulunan Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, müdürlüklerince çalışmaların kanun ve yönetmelik çerçevesinde yapıldığını ifade etti.

 

 

“AÇIK ÖĞRETİME YÖNLENDİRİLMESİ KANUN GEREĞİDİR”

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Mecburi öğrenim çağı dışına çıkan çocuklar yönetmelik gereği ders yılı sonuna kadar öğrenmelerine izin veriliyor. Yaygın eğitim kurumlarında zaten yönlendiriliyor. Çocuk 14-15 yaşını bitirmişse; örneğin dördüncü sınıfta olur, beşinci sınıfta olur, yedinci sınıfta olur, bu çocuklar ömür boyu okulda kalamıyor. Onların zaten açık öğretime yönlendirilmesi kanun gereğidir.

Kurumumuzun hiçbir kanuni yanlışı yok. Gerek Siverek ilçemizde gerekse diğer ilçelerimizde taşıma ile ilgili bütün hususlar mevzuatlar doğrultusunda yapılıyor. Mevzuata göre yapılacak şeyler ilgili herhangi bir art niyet yok”.

BİHA

 

 

 

 


YORUM EKLE