Urfa’nın sorunları için talimat yağdırdı

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, ildeki kaymakamlar ve kamu kurum kuruluşları amirleriyle değerlendirme toplantısı yaparak eğitim, asayiş, güvenlik, sağlık, mera arazileri, kamu ihaleleri ve sosyal konular hakkında talimatlar verdi.

Urfa’nın sorunları için talimat yağdırdı
banner2

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, ildeki kaymakam ve kamu kurum kuruluşlarının amirleriyle valilikte toplantı gerçekleştirdi.

Video konferans yöntemiyle katılımın da sağlandığı toplantıda Vali Erin, en büyük önceliklerinin eğitim olduğunu ifade etti. Eğitim konusunda kaymakamlıkların, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valilikle sürekli irtibatta bulunması gerektiğini belirten Vali Erin, “Okullarımızın sürekli denetim altında tutulması, kaymakamlarımızın zaman zaman okullara ziyaretler gerçekleştirmeleri gerekiyor. Fiziki altyapının iyileştirilmesi anlamında bugün düne göre daha iyi durumdayız. Birinci etapta belirlediğimiz 400 civarında, ardından bin 400 okulumuzun bakım onarımlarını gerçekleştireceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelecek ödenekle bu çalışmalarımızı yürüteceğiz. Diğer taraftan kaymakamlıklarımızın küçük onarım ve tadilatları yerel imkanları kullanmak suretiyle gidermesi yoluna gideceğiz” ifadelerini kullandı.

OKUMA YAZMA KURSU AÇILMASI TALİMATI VERDİ

Türkiye’de okuma yazma bilmeyen en fazla nüfusun Şanlıurfa’da bulunduğunu hatırlatan Vali Erin, bu sorunu ortadan kaldırmak için önceki yıllarda başlatılan okuma yazma kurslarında iyi bir performans sergilendiğini kaydetti. Erin ancak durumun daha iyi olması için tüm ilçelerde açılabildiği kadar okuma yazma kursu açılması talimatı verdi.

Eğitimdeki başarı çıtasının yükseltilmesi amacıyla sınavlara hazırlık kurslarının yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Vali Erin, bu amaçla halk eğitim merkezleri ve belediyelerle sıkı bir çalışma yürütülmesini istedi.

MUHTARLARLA EN AZ BİR TOPLANTI

Abdullah Erin, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda gerek bakanlığın gerekse valilik olarak hazırlanan eylem planları olduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonuca varmak için adım atmalıyız. Dezavantajlı mahallelerde kolluk denetimlerinin sıkılaştırılmasını rica ediyorum. Madde bağımlılığıyla mücadele için oluşturulduğumuz komitelerde görev alan mahalle muhtarlarımız ve diğer görevlilerle ayda en az bir kez toplantı yapılarak durum değerlendirmesi yapılmasına önem verelim.”

Madde bağımlılığıyla anılan suç mahalleri oluşmasına müsaade edilmeyeceğini, polisiye tedbirlerin yanında bağımlıların tespiti, rehabilitasyonu ve tedavisi konusunda da sıkı bir çalışma isteyen Vali Erin, madde bağımlılığıyla mücadelede kamuoyu desteğinin sağlanmasının önemine değindi.

ARAZİ KAVGALARI

Vali Erin, mera ve hazine arazilerinin yasal olmayan şekilde kullanılmasından kaynaklanan sıkıntılara da dikkati çekerek, ölümlü kavgaların birçoğunun bu yüzden çıktığını ifade etti. Erin, tüm kurumların sorumlulukları doğrultusunda görevlerini yapmalarını ve bu sebepten kaynaklanan kavgaların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda ayrıca kamudaki ihale, satın alma ve doğrudan temin yöntemlerinde kanunda tanımlanan usul ve esaslara bağlı kalınması, keyfiyetle iş yapılmaması talimatı veren Vali Erin, “Öncelikli görevimiz hukuka uymaktır” ifadesini kullandı.

Abdullah Erin, kamu yatırımlarından inşaatı devam eden işlerin sıkı şekilde denetlenerek, zamanında tamamlanmasının sağlanmasının önemine vurgu yaparak, kamu çalışanlarının mesai saatlerine titizlikle uyması konusunda da uyarılarda bulundu.

Toplantı, kaymakamlar ve kamu kurum kuruluş amirlerinin faaliyetleriyle ilgili bilgi vermesinin ardından sona erdi.

BİHA


YORUM EKLE