Sınır ötesindeki salgın için Urfa'dan önemli uyarı!

İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, sınır ötesindeki şark çıbanı salgınına dikkat çekerek bölgede görev yapanların risk altında olduğunu söyledi ve yetkililere çağrıda bulundu.

Sınır ötesindeki salgın için Urfa'dan önemli uyarı!
banner2

ŞANLIURFA- Suriye'den yaşanan göçün ardından Şanlıurfa ve bölgede artan şark çıbanı için önemli bir uyarı geldi.

İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, sınır ötesindeki güvenli bölgede görev yapanları ilgilendiren önemli bir çağrıda bulundu. Sığınmacıların şark çıbanı hastalığı ile mücadelelerinin hala sürdüğüne dikkat çeken Platform Başkanı Gerem "Suriyeli mültecilerin Rasulayn ve Telabyad bölgesinde şark çıbanı olarak bilinen hastalıkla karşı karşıya olduğu sahadan bildiriliyor. Yıllar önce Urfalıların da çok ızdırap çektiği bu hastalık ciltte kalıcı izlere yol açıyor. Ayrıca o bölgede çalışan tüm resmî sivil çalışanlar risk altında. Başta Dünya Sağlık Örgütü (WHO) olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların dikkatine. Proje ve eğitim planlamalarınızda bu duruma yer vermeniz önemlidir" dedi.

Sınır ötesinde hastalıkla mücadele etmek, görev yapan kişilerin hastalığa yakalanmasının önüne geçmek ve hastalığın Şanlıurfa'da yaygınlaştırmasını önlemek için tedbirlerin alınması bekleniyor.


Şark Çıbanı Nedir?
Şark çıbanı (Kutanöz leishmaniasis), Leishmania cinsinde bulunan parazitleri taşıyan kum sineğinin (tatarcık, yakarca, güpdüşen) insanları sokmasıyla bulaşan bir deri hastalığıdır. Ülkemizde halk arasında Halep çıbanı, güzellik yarası da olarak bilinir. Kendiliğinden iyileştiğinde genelde lezyon genişliğinde deri seviyesinden çökük iz bırakan ve şekil bozukluğuna yol açan bir hastalıktır.

Şark çıbanı hastalığının tedavisi vardır. Hastalığın tedavisinde uygulanacak yöntem hastalığın şiddetine, yara sayısına ve yerine, etkenin tipine göre farklılık gösterdiğinden hastaya göre değişiklik göstermektedir. Hastalığın tedavisi genellikle yara içine ilaç uygulaması ile yapılmaktadır. Ancak farklı tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Hastalığın bulaşmasını önlemede kum sineği sokmalarından korunmak esastır. Sinek kovucu losyon ve matların kullanılması, güneş battıktan sonra pantolon ve uzun kollu kıyafetler giyilmesi, klima ve vantilatör gibi hava akımı sağlayan cihazların bulduğu odalarda uyunması gibi kişisel korunma önlemleri alınmalıdır. Kum sineklerinin üremesine uygun ortamları yok etmek için yaşanılan yerde açık foseptik çukuru varsa kapatılmalı, evlerin etrafındaki su birikintileri kurutulmalıdır.

BİHA


YORUM EKLE