Şanlıurfalı dağcılar Erciyes Dağı Kış Tırmanışına katıldı

Şanlıurfalı dağcılar, Kayseri Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor Kulübü’nün düzenlediği 11. Geleneksel Erciyes Kış Tırmanışına katıldı.

Şanlıurfalı dağcılar Erciyes Dağı Kış Tırmanışına katıldı
banner2

Şanlıurfa Dağcılık İl Temsilciliği ile Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü Urfadosk’tan dört sporcu 13 -14 Şubat 2021 tarihleri arasında Kayseri Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor Kulübü’nün düzenlediği 11. Geleneksel Erciyes Kış Tırmanışına katıldı ve zirve yaptı.
Hacılar Erciyes Gençlik ve Spor Kulübü’nün geleneksel olarak düzenlediği, bu yıl 11. yapılan  ‘Uluslararası Erciyes Dağı Kış Tırmanışına Şanlıurfa dahil 32 ilden 47 kulüp sporcusu katıldı. 25’i kadın 139 dağcı Tekir Kapı mevkisi Gençlik Spor Kamp Eğitim Merkezinde toplanarak kayıt yaptırdılar. Tesisten ayrılan dağcı grubu telesiyej ve gondolla ikinci istasyona kamp malzemeleriyle çıktı. İkinci istasyonda toplanan dağcılar 2800 m. Rakımlı Çobanını kamp alanına ulaşmak için tırmanışa başladı. 
Çobanını kamp alanına ulaşan dağcı grubu burada sert esen rüzgar ve tipi ortamında çadırlarını kurmaya çalıştılar. Çadırlarını rüzgârdan korumak amaçlı kar duvarları ördüler. Yoğun esen rüzgar ve tipi altında çadırlarında sorun yaşayan birkaç dağcı ikinci istasyon yakınındaki dağ evine dönerek burada konaklamak zorunda kaldılar. Sabah 03.00’da dağ evinden gelen dağcıların da katılımıyla 97 dağcı zirveye hareket etti. Kahvaltı Kayalıklarına ulaşıldığında sert kar ve yüksek eğime karşın kramponlar takıldı. Şeytan deresi rotasından tırmanışa geçen dağcılar gün ağırırken Erciyes’in olağanüstü manzarası eşliğinde sırta ulaştı.  Artan rüzgar ve tipi eşliğinde saat 09.00 sularında zirveye ulaşan dağcılar, sert hava koşullarına karşın küçük gruplarla zirvede fotoğraf çekilerek inişe geçmeye başladılar. Çıkılan rotadan inişe geçen dağcılar yaklaşık iki saat sonra Çobanını kamp alanına geri dönerek çadırlarını topladılar. Saat 13.00’da kamp toplanarak oteller bölgesine dönüldü. Tırmanış katılım belgeleri alan dağcılar vedalaşarak kendi bölgelerine hareket ettiler. 
 Şanlıurfa ilini Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü “Urfadosk”’tan Candan Özen, Yusuf İbili, Gurbet Aslan ve Hasan Aydın temsil ederek 3 bin 917 metre zirveye ulaştı.

BİHA

YORUM EKLE

banner99