Kırıkçı: Urfa’ya hizmet etmekten onur duyacağım   

AK Parti Şanlıurfa İl Başkanlığı koltuğuna oturan Abdurrahman Kırıkçı, BİHA'ya yaptığı özel açıklamada, Şanlıurfa'ya hizmet etmekten onur duyacağını söyledi.

Kırıkçı: Urfa’ya hizmet etmekten onur duyacağım   
banner1

AK Parti Genel Merkezi’nin Şanlıurfa İl Başkan Adayı olarak belirlediği Abdurrahman Kırıkçı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans sistemiyle bağlandığı AK Parti 7. Olağan Kongresi’nde il başkanlığına seçildi. Partide tebrikleri kabul etmeye başlayan AK Parti’nin yeni İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, ilk röportajını Bizim Haber Ajansı’na (BİHA) verdi.

 

“TEMEL FELSEFEMİZ MEMLEKETE HİZMET ETMEK”

İl yönetimi için listeyi hazırlarken nelere dikkat edildiği, istifa ettiği iddia edilen Fakıbaba ve benzeri birçok konuda önemli açıklamalarda bulunan Kırıkçı, “Bizim temel felsefemiz: Aynı istikamette aynı düzlemde birbirine değmiş gönüllerin bu memlekete hizmet etmesidir. Bizim hazırladığımız liste biraz da bunun yaklaşımını ortaya koyuyor. Yıllarca AK Parti çatısı altında Urfa’ya hizmet etmiş arkadaşlarımızın tekrar geri çağrılması, bizim siyasete bakış felsefemizin biraz da listeye yansımasıydı” dedi.

 

İşte AK Parti İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ile yaptığımız röportaj…

-Öncelikle yoğun tebrik programında bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Tanınıyorsunuz elbette ama sizi, sizden dinlemek isteriz. Abdurrahman Kırıkçı kimdir?

Sizler de zaman ayırdınız ben de teşekkür ediyorum. Ben 1971 doğumluyum, eğitimimi de Şanlıurfa’da tamamladım, İmam Hatip mezunuyum, üniversiteyi de Urfa’da okudum. Özel sektörde ticaret işiyle uğraşıyorum. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Şanlıurfa’da bilinen bir ailenin ferdiyim. Aile kültürümüzde genelde sivil toplum, siyaset ve sanat var.  Temel felsefem siyaset üzerinden bu şehre, bu halka hizmet edebilme imkânını yakalamak. Bugüne kadar çeşitli kademelerde bunu yaptık, bundan sonra da bu görevi AK Parti İl Başkanlığı olarak inşallah yapacağız.

 

Bir dönem siyasetten uzaklaşarak sanatçı kimliğiyle, şiirlerinizle ön plana çıktınız. Şimdi ise geri dönerek siyasetin en başına geldiniz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şiirin özü aslındadır. Siyasette yoğun bir süreçten sonra ve pandeminin de etkisiyle ailemizin de geleneğinde bulunan şiirlerle zaman geçirdim. Babam da şiirle ve sanatla uğraşıyor, fotoğrafla uğraşan bir abim var, ressam olan bir biraderim var. Bazen insanın duygusal anlamda yoğunluk yaşadığı dönemler olur. Pandemi aslında biraz insanı yalnızlaştıran, şehri yalnızlaştıran bir süreçti, bu durum duygusal yoğunluğumu da arttırdı. Biraz şehirden, biraz insandan, biraz gönülden bahsettik dizelerimizde, şiirlerimizde. Kendimizi biraz siyasette unutturduk galiba ama şiirde unutturamamışız. Şiir gerçekten siyasette dönüm noktaları oluşturan bir unsur, bizim payımıza da bu düştü, bizi geri çağırdı şehir.

 

Bazı belediyeler ile teşkilatlar arasında uyumsuzluk ve iletişim sorunu gözlemleniyor. Bunu çözmek için planınız var mı?

Hayat felsefemde daha çok insanların ortak paydaları üzerinden uzlaşı kültürü üzerinden bakmak istiyorum. Son dönemlerde de bu anlamda sosyal paylaşımlar çok yaptım. Makamların kavgası kadar basit bir olay yok. AK Parti teşkilatları içerisinde de aslında bu olay çok yaygın değil ama belki biraz bakış açısı farklılıklarının getirdiği şeyler var. Buda aynı zeminde, aynı düzlemde birleştirmek, bir sinerji oluşturmak temel hedeflerimizden biri olacak. Biz büyük bir aileyiz. Bu büyük aile içerisinde elbette ki farklı görüş farklılıkları olacak. Bizim temel felsefemiz: Aynı istikamette aynı düzlemde birbirine değmiş gönüllerin bu memlekete hizmet etmesi yürümesi. Zaten bizim hazırladığımız liste birazda bunun yaklaşımını ortaya koyuyor. Yıllarca AK Parti çatısı altında Urfa’ya hizmet etmiş arkadaşlarımızın tekrar geri çağrılması bu bizim siyasete bakış felsefemizin biraz da listeye yansımasıydı. Bunu yapacağız, bunun için ciddi bir çabamız olacak. Çünkü biz gerçekten aynı sancıyı taşıyan insanlarız dolayısıyla aynı gönül içerisinde yol yürüyeceğiz.

 

Partiyi bu kent için 2023 hedeflerine götürecek isimsiniz, koordinasyon sizde. Yükünüz de hayli ağır. Bu kapsamda nasıl bir liste oluşturdunuz? Hangi dengeleri gözettiniz?

Her ne kadar bu vazife benim omuzlarımda görünmüş olsa da bu vazife bizim omuzlarımızda. Çalışma arkadaşlarımızla beraber, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızla beraber bu yükü paylaşarak 2023 yolunda ilerleyeceğiz. Listeyi yaparken zaten genel coğrafyanın üzerinde bir dağılım yapmaya çalıştık.  Kırsal kentsel olarak denge oluşturmaya çalıştık. Kamuoyunun bu listeye yaklaşımı pozitif oldu. Bu beni sevindiriyor. Ne mutlu bize ki, doğruya doğru gidiyoruz. Bu beni mutlu ediyor hatta enerji veriyor. İnşallah bu enerjiyle de uzun soluklu bir yürüyüş yapacağız ve hedef 2023 diyeceğiz. Durmadan yürüyeceğiz, Cumhurbaşkanımıza da bu yönde söz verdik. Onun tabiriyle ‘Aşk ile koşan yorulmaz’ dedik ve söz verdik.

 

Fakıbaba’nın istifası gündemdeydi, tam da kongre ve ilçe başkanlığı seçimleri öncesi zamanlama sizce tesadüf mü?

Fakıbaba bizim tabii ki kıymetli bir Bakanımız, kıymetli bir milletvekilimiz, kıymetli bir belediye başkanımız, bu şehre hizmet etmiş çeşitli kademelerde görev ve sorumluluklar almış bir değerimiz. İstifayla ilgili bize bir teyit gelmedi ama kamuoyunda böyle bir söylentinin dolaştığını bizler de duyduk. Aslında meselenin biraz yanlış yorumlanma neticesinde buraya geldiğini fark ettik. Fakıbaba bizim bakanımız, milletvekilimiz ve kıymetli bir siyasetçimizdir. 

 

Partiye yönelik eleştiriler arasına özellikle vatandaş ve yetkililer arasındaki iletişim sorunu yer alıyordu. Sizin vatandaş ile iletişiminizi sağlayacak koordinasyonunuz nasıl olacak? Açık kapı mı, 7/24 telefonunuz açık mı olacak?

Başkan olarak tüm telefonlara cevap vermek tabii ki mümkün değil. Zaman zaman toplantılarda, programlarda olacağız hiç cevap veremeyeceğiz ama biz en yüksek performansla geri dönüşüm yapmaya çalışacağız. Bizim kurumsal anlamda bunu düzenlememiz lazım, halkla ilişkiler bağlamında, kurumlar arası ilişkiler bağlamında bunu düzenlememiz lazım, bunu yerine getirmeye çalışacağız. Halkımızın da bu konuda sağduyulu olacağına inanıyorum. Aslında parti, siyaset ve halk üçgenini çok doğru okumak lazım. Buradaki siyaset mekanizmasının sorumlulukları ne? Bunu çok iyi okumak lazım. Herkese açık ama makul talepler çerçevesinde meseleyi değerlendireceğiz.

 

Son olarak basın ile aramızdaki iletişimin bugüne kadar iyi olduğunu, mizacınız gereği hep ılımlı olduğunuzu biliyoruz. Bu saatten sonra sert eleştirilerde gelecek. Eleştirilere açık mısınız, tavrınız nasıl olacak?

Bu noktada şöyle bir yaklaşımım olacak: Yine iddialı bir cümle sarf edeceğim. Basında çalışanlar zaten bizim arkadaşlarımız. Bir defa basın bir memleketin yönetim mekanizması içerisinde otokontrol sistemi içerisinde. Her ne kadar siyaset kendi üzerine düşen sorumlulukları doğru yerine getirmesi gerekiyorsa basının da otokontrol sistemini doğru işletmesi lazım. Bu anlamda Urfa basınında bu meseleyi bir basın etiği açısından güçlü ve çok doğru kullanan bir arkadaşımız var. Ben onların hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu zaten kamuoyunun vicdanında da siyasetin vicdanında da demokrasinin vicdanında da biliniyor ve görülebiliyor. Beni ciddi anlamda doğru eleştiren twetleri retvetleyeceğim ama hakaret edici, tahkir, iftira sosyal medya şantajı üzerinden  gelen hiçbir taarruza muhatap olmayacağım. Eleştiri eksikliği tamamlamak üzeredir, temel felsefesi budur. Bizim bunu doğru okumamız lazım. Siyasetçinin tahammül sınırının geniş olması lazım. Basın mensuplarımızın da basın etiğine uyacağına inanıyorum. Ben bu bağlamda ilişkilerimizi insani ilişkiler üzerinden yürütmenin doğru olduğuna inanıyorum. İnsani ilişkiler kavgayı gerektirmiyor, çatışmayı gerektirmiyor, doğrular üzerinden eleştiriye açık, takdire açıktır. Doğru eleştirileri bu çerçevede değerlendireceğim. Bana hadsiz, gereksiz provokasyon içerikli Tweetlerle de muhatap olmayacağım. Basının da uyarılarını dikkate alarak doğa güçlü bir yönetim ortaya koyacağız inşallah.

Son dönemlerde AK Parti’nin bütün eforuna, çabasına rağmen elbette ki şehrin tamamlanması gereken, hızlandırılması gereken sorunları var. Şanlıurfa büyük bir şehir, demografik yapısı açısından renkli bir şehir, coğrafya açısından geniş bir arazi, kültürler açısından çok zengin. Böyle bir coğrafyaya hizmet etmekten gerçekten onur duyacağım. 

Röportaj için zamanını ayırdığınızdan dolayı teşekkür ederiz.

BİHA

YORUM EKLE

banner99