Şanlıurfa Tabip Odasından açıklama

Şanlıurfa Tabipler odası, Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanları için il şubesinde basın açıklaması düzenledi.

Şanlıurfa Tabip Odasından açıklama
banner1

Türkiye Tabipler Birliği 72. Kongresinde alınan kararla 1 Nisan “Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden hekim ve sağlık çalışanları anma günü” olarak ilan edildi.  Anma gününde, Şanlıurfa Tabip Odası tarafından, geçen yıldan beri koronavirüs ile mücadele eden sağlık çalışanları için saygı duruşunda bulunduktan sonra açıklama yapıldı.

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla,  yaptığı açıklamada:

“COVID-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Hekim ve Sağlık Çalışanlarını Anıyoruz

Güzel günleri görebilme umuduyla var gücümüzle çalıştığımız pandemi sürecinin bir yılını geride bıraktık. Mesleğimizin getirdiği sorumluluk ve yaşanabilir bir dünya umuduyla canla başla çalışırken değerli meslektaşlarımızı kaybettik ve sonsuzluğa uğurladık. Yönetilemeyen bir pandeminin gölgesinde söylenmeyenleri söyleyerek, saklananları açığa çıkararak, toplumun ihtiyaçlarını talep ederek yurttaşların sözü olmaya çalıştık. Tüm bunları yaparken nitelikli koruyucu ekipman sağlanmayan, uzun mesai saatlerinde, kötü çalışma ortamlarında, hukuksuzca izin ve istifa haklan yasaklanan meslektaşlarımızın sesi olmak için çaba gösterdik. Ne yazık ki kulaklarını tıkayıp, sesimizi duymak istemediler. Yönetemedikleri pandeminin suçunu vatandaşa, yükünü bizlere yüklediler. Ve 140 binin üzerinde sağlık çalışanı hasta olurken 391 sağlık çalışanını kaybettik. Ancak ses olmaya devam ediyoruz. Daha fazla hastalanmamak, ölmemek için sesimizi daha da yükseltmeye, yitirdiğimiz meslektaşlarımız için COVID-19'un meslek hastalığı sayılması adına mücadelemize devam edeceğiz. Meslek hayatları boyunca gösterdikleri özverinin kat be katını pandemi döneminde gösteren pandemiyle mücadele eden tüm hekim ve sağlık çalışanları için bir simge haline gelen, COVID-19 salgınında aktif hekimlik yaparken hastalığa yakalanan ve tedavi sonrası yaşamını yitiren değerli hocamız Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nu kaybettiğimiz 1 Nisan gününü TTB 72. Kongresi'nde aldığımız karar ile ‘COVID-19 nedeniyle kaybettiğimiz hekim ve sağlık çalışanlarını anma günü’ olarak belirlemiştik. Kaybettiğimiz sağlık çalışanlarını asla unutmayacağız, onları toprağa değil sonsuzluğa uğurladığımızı her Nisan'da belirtmeyi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verdi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99