Şanlıurfa'nın sorunları Erdoğan'a iletilecek

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Şanlıurfa'daki temasları kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ve 13 ilçenin temsilcileri ile bir araya geldi.

Şanlıurfa'nın sorunları Erdoğan'a iletilecek
banner1

Şanlıurfa'da bugün önemli bir toplantı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe ve yönetim kurulu üyeleri, Şanlıurfa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 13 ilçenin belediye başkanları ve temsilcileri ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Zemzem Gülender Açanal ile AK PARTİ MKYK Üyesi Vildan Polat da katıldı.
 


 

GAPTEM'de düzenlenen ve belediyelerdeki istekler ile sorunların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a direkt olarak ileteceği toplantı öncesinde Karatepe ve Beyazgül, açıklamalarda bulundu.
 


 

KARATEPE: CUMHURBAŞKANLIĞINA TEKLİF EDİYORUZ

Toplantı öncesinde konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, belediyelerin durumlarını dinleyip, bunları Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ileteceklerini dile getirdi. Karatepe açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Büyükşehir belediyemizin ve bunlara bağlı birimlerin durumlarını birlikte istişare edeceğiz. Siz anlatacaksınız biz not alacağız. Ne kadar gerçeğe yakın, ne kadar doğru bilgi yansıtılırsa bizim hazırlayacağımız rapor o kadar gerçekçi olur, inşallah o kadar faydalı olur diye düşünüyorum. Değerli kardeşlerim bizim bir uygulama yetkimiz yok. Biz rapor hazırlıyoruz, politika oluşturuyoruz ve bunu Cumhurbaşkanımıza teklif ediyoruz. Politikayı uygulamak bildiğiniz gibi politik şahsiyet, tek başına Cumhurbaşkanı olduğu için onun takdirine bağlıdır. Ancak şunu söyleyelim 20 kişiden oluşan Bakanlığın artık politika yapma yetkisi yoktur, politika üretme yetkisi yoktur. Eskiden her bakan, kendi bakanlığının hizmetlerinin nasıl olacağı konusunda politika yapıyordu, politika geliştiriyordu. Şimdi ise Bakanlar, Cumhurbaşkanının talimatına göre, oluşturduğu ve teklif ettiği politikayı uyguluyor. Bu nedenle politika kurullarının durumu çok önemlidir. Cumhurbaşkanın doğru politika geliştirmesi için politika kurullarının iyi çalışması, olumlu, düzgün, uygulanabilir raporlar hazırlaması gerekiyor o nedenle buradayız. Bize yardımcı olacaksınız. Yardımlarınız ve haklarınız için şimdiden teşekkür ediyorum."
 


 

BEYAZGÜL: ŞEHRİMİZİN TOMOGRAFİSİNİ ÇEKECEKLER

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise uzun süredir Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu'nu beklediklerini kaydederek, hazırlıklarını yaptıklarını söyledi. Ortaya çıkacak rapor sonucunun yol gösterici olacağını aktaran Beyazgül, şu sözleri kullandı:

"Cumhurbaşkanı Yerel Politikalar Kurulu uzun süredir gözlerimizin yolda olduğu beklediğimiz bir kurul. Ne bekliyoruz? Ben şahsen birçok başkanımız başta olmak üzere birçok üyemizi tanıyorum, dün geceden beri tanıdık kendilerini. Gerçekten Urfa’da ve Türkiye’de en ehil kişiler, konuya hâkim kişiler, yasaya, mevzuata hâkim kişiler. Öyle inanıyorum ki şehrimizin bir tomografisini, emarını çekecekler sonra da bize yol gösterici bir şekilde önümüze bir rapor koyacaklar. Dünden itibaren aynı şekilde ki tavırlarını fikir alış-verişlerini görüyoruz. Şunu izah edeyim ki Şükrü ağabeyle biz Kayseri’den tanışıyoruz, Kayseri’de bir söz var her kriz bir fırsattır. Biz de bu göreve başladığımız zaman şöyle düşünüyorduk her zorlukla birlikte bir kolaylık vardır. Tabi ki biz belediye başkanı olmadan evvel de nasıl bir şehirle nasıl bir yapıyla karşı karşıya olduğumuzu çok iyi biliyorduk. Buna ilişkin çözümlerimiz vardı, bugün işin içerisine girdik, zorlukların neler olduğunu gördük ama bu kolaylıkları gösterecek, yol gösterecek heyetlerimizin de AK Parti veya hükümetimiz, Cumhurbaşkanlığımız kendi bünyesinde oluşturması bizim için sevindiricidir. Çalışmalara başlayacağız. Kendileri elbette bir taslağı var ama bizim de kendimiz onlar gelmeden önce belediyemize ilişkin bütün konuları çalıştık, sunumlarımız başlayacak."

Yapılan konuşmaların ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Mustafa PAYIK/BİHA

 

YORUM EKLE