Şanlıurfa’nın 13 ilçesinde STEM merkezi kuruldu

Şanlıurfa’nın 13 ilçesinde STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerinin kurulması tamamlandı. Türkiye’de ilk, Dünya genelinde de sayılı olacak şekilde bütün ilçelerinde STEM atölyesi bulunan tek yer Şanlıurfa olduğu belirtildi.

Şanlıurfa’nın 13 ilçesinde STEM merkezi kuruldu
banner2

Şanlıurfa Valiliği tarafından hazırlanan Karacadağ Kalkınma Ajansı Sosyal Destek Programı kapsamında desteklenen ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde hayata geçirilen toplam 4 milyon TL bütçeli STEM Akademisi ve Kariyer Merkezleri Projesi ile 11 ilçeye STEM merkezleri kuruldu. Böylece Şanlıurfa genelinde toplamda 13 STEM Merkezi malzeme ve materyalleri ile beraber kurulumu gerçekleştirildi.  Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, ilçelerdeki STEM Merkezlerinde görevlendirilen STEM alanında deneyimli hocalarla bütün öğrencilerle belirli müfredat doğrultusunda eğitimler verileceği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Proje ile çocuklarımızın özgün düşünebilme, teknoloji tasarımı yapabilme, yazılım geliştirebilme gibi konularda yetenek kazanmasına katkı sunulacaktır. Gençlerimizi geleceğin mesleklerine hazırlarken onların teknolojik yapıları tanıması ve kullanmasını sağlayacaktır.

 

STEM EĞİTİMİ ÖNEM KAZANIYOR

STEM eğitimi disiplinler arası ve uygulamaya yönelik yaklaşımı içeren fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbiriyle entegrasyonunu hedefleyen bir öğretim sistemidir. STEM eğitimi, dünyadaki eğitim reformunun merkezinde yer alıyor ve giderek daha çok önem kazanıyor. Gelişmiş ülkelerde STEM eğitimi bir devlet politikası olarak uygulanıyor. Kurduğumuz STEM Akademi ve Kariyer Merkezleri ile öğrencilerimizin problem çözme becerisine sahip, karşılaştığı durumlar konusunda analitik düşünebilen, yorum yapabilen, çözüm yolları için araştırmacı, yenilikçi ve hayal gücünü kullanabilen bireyler olarak yetişmelerini hedefleniyor. Birçok öncü eğitimi ilimize kazandıran Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, STEM eğitimlerini il geneline yayarak ilimiz akademik başarı düzeyini artırmayı hedefliyor. STEM Akademi ve Kariyer Merkezlerinin kurulmasında başta Şanlıurfa Valisi Sayın Abdullah  ERİN olmak üzere, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreterine, Valilik Proje Ofisi çalışanlarına, Karacadağ Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi çalışanlarına Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

BİHA

YORUM EKLE