Şanlıurfa’ya 500 milyonluk yatırım

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü, 10. Başvuru Çağrı İlanında, toplam 500 milyon TL yatırım tutarında 176 proje başvurusu alarak Türkiye genelinde açık arayla birinci oldu.

Şanlıurfa’ya 500 milyonluk yatırım
banner1

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü, 10. Başvuru Çağrı İlanında, başta besicilik olmak üzere çiftlik yapımı, kesimhane, et parçalama ve işleme, süt işleme, fıstık işleme, bakliyat işleme ve paketleme ile meyve-sebze soğuk hava deposu sektörlerinde toplam 500 milyon TL yatırım tutarında 176 proje başvurusu aldı. TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü, 500 Milyon TL yatırım bedeli ile Türkiye birincisi oldu.

TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, pandemi koşullarına rağmen Şanlıurfa olarak Türkiye genelinde bugüne kadar ki en yüksek sayı ve tutarda yatırım başvurusunu aldıklarını söyledi. Dr. Yetim, yaptığı açıklamada, bugüne kadar Şanlıurfa’da 428,10 Milyon TL yatırım bedeline sahip, farklı alanlarda 404 projeye toplamda 205,40 hibe sağladıklarını, tamamlanan bu projelerde yaklaşık olarak 2000 kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Son çağrıda tarımsal üretim projelerinin yanı sıra, et ve süt işleme, fıstık işleme, bakliyat işleme ve paketleme gibi tarımsal ürünlerin işlenmesine yönelik de çok sayıda ve yüksek kapasitede yatırım başvurusu aldıklarını ifade eden Dr. Yetim, onuncu çağrıda alınan projelerin uygun olanlarının tamamını destekleyeceklerini belirtti.

Dr. Yetim, alınan bu projeler için yüksek miktarda sağlanacak olan hibe destekleri ile çiftçinin ürünlerinin Şanlıurfa’da işlenerek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi ile birlikte,  işsizlik sorununun yaşandığı Şanlıurfa’da önemli derecede istihdama da ilave katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Şanlıurfa’ya önemli derecede istihdam ve katma değer sağlayan bu yatırımların uygulamasında ve tamlamasında pandeminin sürdüğü ağır şartlarda gece gündüz demeden görev alarak bu başarıyı Şanlıurfa’ya kazandıran TKDK personeline teşekkür ettiğini belirten Dr. Yetim, “Projelerin başta yatırımcılarımız olmak üzere tüm Şanlıurfalılara hayırlı uğurlu olmasını dilerim” dedi.

BİHA

YORUM EKLE