Şanlıurfa’dan üniversite personelleri için tayin talebi

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hikmet Karakuş, üniversitelerde görev yapan idari personele tayin hakkı tanınması gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa’dan üniversite personelleri için tayin talebi
banner1

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Hikmet Karakuş, üniversitelerde çalışan idari personellerle ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Üniversitede çalışan idari personellerin tayin konusunda büyük bir haksızlık yaşadığını belirten Karakuş, “Üniversitede çalışan idari personel 657 Sayılı DMK hükümlerine tabi olarak çalışan kamu personeli olmasına rağmen üniversitelerin kendilerine özgü durumları nedeniyle eş, sağlık v.b. özür durumu tayin hakkından yararlanamamaktadır. Nakil durumları açısından diğer memurlardan farklı uygulamalara maruz kalan üniversitelerde görev yapan idari personel bu yönüyle büyük bir haksızlık yaşamaktadır” dedi.

‘PSİKOLOJİK BASKI OLUŞMASINA NEDEN OLABİLMEKTEDİR’

Yer değiştirme talebi olan çalışanların baskı ile karşılaştığını öne süren Karakuş, sözlerine şöyle devam etti:

“Düşünebiliyor musunuz; üniversitelerde görev yapan idari personel, sağlıkla ilgili bir sorun dahi yaşasa tayin isteyememektedir. Bu da var olan sağlık sorunlarının düzenli tedavi imkânı olmadığı için daha da artmasına ve ilerlemesine neden olmaktadır.  Ayrıca eş ve çocuklarından ayrı kalan idari personelin eşleri arasında huzursuzluk yaşanmakta, bazıları boşanma aşamasına gelmekte, dolayısıyla aile bütünlükleri bozulmaktadır. Yer değiştirme talebi olan ve muvafakat için kurumu ile sorun yaşayan personele yapılan keyfi uygulamalar da çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşmasına neden olabilmektedir. Mobbinge maruz kalan üniversite çalışanları verimli ve kaliteli iş üretememektedir.”

‘YÖNETMELİK ÇIKARILMASINI TALEP EDİYORUZ’

Üniversitelerde karşılıklı geçişin sağlanması adına dilekçe kampanyası başlattıklarını dile getiren Karakuş, “Türk Eğitim-Sen olarak bu hak mahrumiyetlerine kayıtsız kalmamız mümkün değildir. Dolayısıyla YÖK’e gönderilmek üzere bir dilekçe kampanyası başlattık. Bu kampanya kapsamında; YÖK’ün, üniversitelerde görev yapan personelin, 3 yıl görev yapmak kaydıyla isteğe bağlı olarak, özürleri varsa bu özür durumlarına binaen diğer üniversitelere geçişine imkân sağlayacak ve karşılıklı yer değiştirme (becayiş) hakkını da kapsayacak şekilde bir yönetmelik çıkarmasını talep ediyoruz. YÖK bu talebimizi hayata geçirirse, üniversite personeli daha huzurlu, verimli ve mutlu olarak çalışacaktır. Dolayısıyla YÖK’ün konuyu bir an önce gündeme almasını ve çözüm üretmesini bekliyoruz. Mücadelemiz sonuç alınıncaya kadar devam edecektir” diyerek sözlerine son verdi.

BİHA

YORUM EKLE