Şanlıurfa’daki STK’lardan ortak açıklama! “Tutuklu gazeteciler derhal serbest bırakılmalı”

Şanlıurfa’da birçok STK Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, tutuklanan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep edildi.

Şanlıurfa’daki STK’lardan ortak açıklama! “Tutuklu gazeteciler derhal serbest bırakılmalı”
banner1

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da Sivil Toplum Kuruluşları (STK), siyasi parti ve birçok kuruluş Diyarbakır’da tutuklanan gazetecilerin serbest bırakılması adına ortak basın açıklaması yaptı.

Şanlıurfa Barosu, Şanlıurfa Tabip Odası, Şanlıurfa KHK Dayanışması, 78'liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Şanlıurfa Şubesi, İnsan Hakları Derneği Şanlıurfa Şubesi, Mezopotamya Yazarlar Derneği Şanlıurfa temsilciliği, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Şanlıurfa Şubesi, TMMOB Şanlıurfa İl Koordinasyon Kurulu, Alevi Kültür Dernekleri Şanlıurfa Şubesi,

Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği, Emek Partisi Şanlıurfa İl Örgütü, Gelecek Partisi Şanlıurfa İl Örgütü, Halkların Demokrattık Partisi Şanlıurfa İl Örgütü ve Türkiye İşçi Partisi Şanlıurfa İl Örgütü’nün de aralarında bulunduğu grup yaptığı ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“8 Haziran gecesi Diyarbakır' da düzenlenen ev baskınlarında Kürt medyasına mensup çalışan 22 gazeteci gözaltına alınmıştır. 8 gün boyunca gözaltında tutulan gazetecilerden 16'si tutuklanmıştır.

Basın özgülüğü demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarından biridir. Basına yönelik yapılan herhangi bir müdahale doğrudan topluma karşı yapılmış olan bir müdahaledir. Bilinmelidir ki hukuk devletinin mimarı özgür basındır. Basın özgürlüğünün olduğu yerde hukuk devleti; hukuk devletinin olduğu yerde basın özgürlüğü vardır.

Biz aşağıda imzacı olan kurum ve kuruluşlar olarak her zaman halkın haber alma hakki ve basın özgülüğünün yanında olduğumuzu belirtiyor ve tutuklanan gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz”.

BİHA

 


YORUM EKLE