Şanlıurfa’da umreden gelenlere sağlık taraması!

Umreden dönen bir vatandaşa koronavirüs teşhisi konmasının ardından Şanlıurfa’da geçtiğimiz gün umreden dönenler bugün itibari ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tek tek ziyaret edilip sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Şanlıurfa’da umreden gelenlere sağlık taraması!
banner2

Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüsün umreden dönen bir vatandaşta da görülmesinin ardından Şanlıurfa’da umreden dönen vatandaşlar için evde sağlık kontrolü başlatıldı. 

Umre ibadetlerini tamamlayarak Medine’den Türkiye'ye dönen umre yolcularının risk grubunda olması sebebiyle bazı illerde umreden dönenlere karantina uygulandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da umreden dönen bir vatandaşta koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. Açıklamanın ardından gözler geçtiğimiz gün bin 500 umre yolcusunun geldiği Şanlıurfa’ya çevrildi. Kentte gelen yolcular yapılan açıklamaya göre uçakta ve havaalanında sağlık kontrolünden geçirildi ancak tedbir amaçlı herhangi bir karantina uygulaması yapılmadı. Vatandaşlar umreden dönenlerin 14 gün kuralına uymadığı ve evlerine çok sayıda ziyaretin de gerçekleştiğini iddia etti.

İddiaların ardından İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçti. Ekipler umreden gelen tüm vatandaşları tek tek arayarak, evlerinde ziyaret edilmeye başlandı. İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Erkuş konuya dair yaptığı açıklamada "Dün gelen umrecilerden başlayarak  ziyaretler yapıldı. Gerçekleştirilen ziyarette vatandaşlarımız sağlık kontrolünden geçirilerek,  kendilerine izolasyon konusunda eğitim verilmiştir" dedi.

 

Umre yolcularına maske dağıtıldığı da görüldü.

BİHA

YORUM EKLE