Şanlıurfa’da çocuklar için ‘Yapay Zeka’ atağı

Türkiye'nin ilk ‘Eğitimde Yapay Zeka’ konulu ‘Öğretmen Eğitimi’ geçen hafta itibariyle Urfa STEM ve Bilim Merkezinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Şanlıurfa’da çocuklar için ‘Yapay Zeka’ atağı
banner2

 ‘Eğitimde Yapay Zeka’ konulu eğitim, Urfa STEM ve Bilim Merkezinde yoğun bir katılımla yapıldı. Türkiye’nin farklı illerinde görev yapan öğretmenler katıldıkları eğitim sürecinin sonunda MEB ve Harran Üniversitesi onaylı sertifikalarını aldı.

Yapay Zeka eğitiminin ülke genelinde yaygınlaştırılması ve eğitici eğitimlerinin açılması için Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Genel Müdürlüğü’ne başvurarak modüle eklenmesi için başvuruların da yapıldığını belirten Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Koordinatörü Veysel Öncül, “Bu sene MEB’in düzenlemiş olduğu Uluslararası Robot Yarışmasının Şanlıurfa’da olması bu şehrin gelişen teknolojilere ilgisini gösteriyor. Şehrimizin yerli üretim noktasında bir üretim merkezi olması gayesiyle Yapay Zekagibi eğitimlerle teknoloji atağımızı taçlandırarak geliştirmek istiyoruz. Şanlıurfa İl Milli Eğitim Ar-Ge birimi olarak yapılan Yapay Zeka çalışmalarının kitaplaştırılması ve ulusal bir müfredat oluşturarak eğitimlerimizin sistematik bir şekilde ilerlemesini sağlayacağız” dedi.

Urfa STEM ve Bilim Merkezi Koordinatörü Halil İbrahim Çetin ise, “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Yapay Zeka çalışmalarının okullar genelinde yaygınlaştırılabilmesi için Yapay Zeka Eğitici Eğitimi’ne başvuru yaptıklarını ve ulusal bir Yapay Zeka eğitimi birlikteliğinin sağlanarak bu eğitimin müfredatlar doğrultusunda öğrencilere verilmesi gerektiği konusunda girişimlerimizi gerçekleştirdik. Yapay Zeka eğitimlerinin hem Şanlıurfa hem de ülke genelinde yaygınlaştırılması gerekmektedir” dedi.

Çetin, Urfa Stem ve Bilim Merkezinde görev yapan Abdurrahim Sargın tarafından hazırlanan  “Çocuklar İçin Yapay Zeka Eğitimi” kitabının yakın zamanda yayınlanacağını belirtti.

BİHA

YORUM EKLE