Şanlıurfa’da son 18 yılda 3 baraj 4 gölet yapıldı

GAP’ın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Şanlıurfa’da son 18 yılda 3 baraj ve 4 gölet inşa edildi.

Şanlıurfa’da son 18 yılda 3 baraj 4 gölet yapıldı
banner2

“2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK”

2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır ’dedi.

“GAP’IN MÜNBİT TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ”

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Şanlıurfa ilinde inşa edilen 39 sulama tesisi ile 2.734.740 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür Yıldız,  “Böylece Şanlıurfa topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 1 milyar 179 milyon 754 bin 756 TL ilave zirai gelir artışı sağladık” dedi.

“34 BİN 306 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Şanlıurfa’mız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 10 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 10 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 348 Bin 306 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık  248 Milyon 630 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Şanlıurfa zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

“ŞANLIURFA’MIZA 3 BARAJ VE 4 GÖLET KAZANDIRDIK”

GAP’ın ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Şanlıurfa’mızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 99 adet Tesis ile 10 Milyar 463 Milyon 096 Bin 629 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Şanlıurfa’da son 18 yılda 3 baraj ve 4 gölet inşa ettik. Şanlıurfalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Şanlıurfa’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 3 baraj ve 2 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

BİHA

YORUM EKLE