Sade: Bu memleketi seven yatırımcıyı başka ile kaçırmasın

TÜMSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, "Biz sanayi şehri de, tarım şehri de olamadık. Yatırımcı, finansal ve bürokratik sorunlardan merkezini başka ile alıyor. Bu memleketi seven herkes, gelen yatırımcıyı başka illere kaçırmasın" dedi.

Sade: Bu memleketi seven yatırımcıyı başka ile kaçırmasın
banner1

Şanlıurfa'da ekonomi ve ticaret alanındaki başarı bir türlü istenilen düzeye ulaşamıyor.

İhracatın istenilen düzeye gelememesi ekonomik başarısızlıkları getirirken, bu rakamlar Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) rakamlarına da yansıdı.ŞANLIURFA İLERLEME KAYDEDEMİYOR

TİM'in verilerine göre, Şanlıurfa geçtiğimiz 2018 yılında toplam 146 milyon 840 bin dolar ihracat performansına ulaşılırken, 2019 yılında bu rakam daha da düşerek 133 milyon 674 bin dolar oldu. 2018 yılında 'illere göre ihracat sıralamasında' 52'nci sırada olan Şanlıurfa, 2019 yılında da hiçbir ilerleme kaydetmedi ve yılı 52'nci sırada kapattı.YİNE YERİNDE SAYDI

2020'nin ilk ayını geride bıraktığımız bugünlerde ise Urfa yine ihracat rakamıyla düşündürdü. Komşu illerin bir hayli gerisinde olan kent, 2020'nin Ocak ayında 9 milyon 808 bin dolarlık ihracat rakamıyla yine yerinde saydı.KOMŞU İLLER BU KEZ DE KISKANDIRDI 

Şanlıurfa'nın yıllardır yerinde sayması akıllarda soru işaretleri bırakırken, komşu kentlerdeki başarı ise adeta kıskandırdı. 2019 yılının sadece Ocak ayında 585 milyon 697 bin dolarlık bir rakama ulaşan Gaziantep, 2020'nin Ocak ayında 616 milyon 491 bin doları buldu. Diğer komşu iller Diyarbakır ve Mardin de Şanlıurfa'yı geride bırakırken, Mardin Ocak ayında 66 milyon 209 bin dolara ulaştı.

URFA'DA BAŞARI YAKALANAMIYOR

Gaziantep ise yine sadece Ocak ayında 161 ülke ile ihracat yaparken, ihracatçı sayısı da bin 428 oldu. Şanlıurfa'da da bu rakam 52 ülke ve 99 ihracatçı olarak verilere yansıdı. Urfa'daki trajikomik rakamlar,  kentin ihracatta istikrarlı bir başarı yakalayamadığını bu yıl da gözler önüne serdi.

Şanlıurfa'da ihracat rakamlarının yerinde saymasını değerlendiren Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Şanlıurfa Şube Başkanı Sadık Sade, bürokratik ve finansal sorunların aşılması gerektiğini kaydetti.

SADE: ŞİRKET MERKEZLERİ URFA'DA KURULMUYOR!

İhracat rakamlarının düşük olmasını yatırımcıların şirketlerin merkezini başka ile kurmasından kaynaklı olduğunu belirten TÜMSİAD Şube Başkanı Sade, şirket merkezlerinin Şanlıurfa'ya kurulması gerektiğini kaydetti. Sade, "Maalesef bürokratik sıkıntılardan Urfa'da üretim veya ihracat yapıp da, şirketinin merkezini başka ilde  kuran çok yatırımcı var. Ondan dolayı ihracat rakamlarında bu kadar geride oluyoruz. Ben ihracat rakamına da katılmıyorum. Bizim gerçek rakamımız bu değil. Bizim ihracat rakamımız 150 milyon değil, en azından yıllık 500 milyon dolar ihracat yapıyoruz. Bu ihracatımız da merkezini Urfa'da kuramamış şirketler.  Şirket finansal veya bürokratik sorunlardan merkezini başka ile alıyor. Bu merkezlerin Şanlıurfa'ya gelmesi lazım ki yapacağı ihracat Şanlıurfa'nın hanesine yazılsın. Aynı zamanda bu şirketlerin merkezleri başka ilde olduğu zaman burada ödemiş oldukları kurumlar birikintisini de mevcut ildeki büyükşehir belediyesi alıyor. Belediyemiz de bundan faydalanamıyor, istihdamı da oraya yazılıyor. Sorun, finans kurumlarının Urfa'daki yatırımcıya potansiyel suçlu olarak bakmasından ve bürokratik engellerden kaynaklanıyor" ifadelerini kullandı.

'BİZ SANAYİ ŞEHRİ DE, TARIM ŞEHRİ DE OLAMADIK'

Şanlıurfa'nın sanayi şehri olabilmesi için biran önce hareket geçilmesi gerektiğini aktaran Sade, kentin ürettiği ürünleri ihraç etmesi gerektiğini de söyledi. Sade, şöyle konuştu:

"Biz bir sanayi şehri de, tarım şehri de olamadık. Tarımın başkentiyiz diyoruz ama tarımsal sanayimiz yok. Sadece üretiyoruz, ekip- biçiyoruz. Biran önce siyasilerimiz, yerel yöneticilerimiz Şanlıurfa'yı bir sanayi şehir yapmalı. En azından tarımsal sanayi şehri olması lazım. Gıda Organize Sanayi Bölgemizin (OSB) biran önce bitmesi lazım, faaliyete geçmesi lazım ki burada tarımsal sanayi biraz daha yoğunluk kazansın. Ürettiğimiz ürünleri ihraç ettiğimiz zaman bu rakamlar daha da yükselecek."

'ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞU KESMEYİN'

Şanlıurfa'ya gelen yatırımcıların başka illere kaçırılmaması gerektiğine değinen Sade, "Şanlıurfa'ya gelen yatırımcı sayısı yeterli de, Şanlıurfa'ya gelen yatırımcıların yüzde kaçı burada yatırım yapıyor o önemli. Neden gelmiyor? Geliyor, buradaki sorunu gördüğü zaman gelecekse de, gelmiyor. Yatırım yapacaksa da, yapmıyor. Bu memleketi seven herkes, bu memlekete gelen yatırımcıyı başka illere kaçırmasın. Yerel yönetimler de altın yumurtlayan tavuğu kesmesin" açıklamasında bulundu.

'BOŞA KÜREK SALLIYORUZ'

Kentte yatırımcı gelmesi için fırsat oluşturulması gerektiğini söyleyen Sade, "Öncelikle yatırımcıya çalışma fırsatı oluşturulması lazım. Finansal sıkıntıların giderilmesi, olmazsa olmazımızdır. Giderilmediği takdirde Urfa'da 4 değil, 44 tane de OSB olsa, vatandaş gelir burada fabrikasını açar, üretimini yapar ama şirketin de merkezini Ankara, İstanbul, Antep, Adana yapar. Yaptığı ihracatta merkezin olduğu ile yazılır. Biz de yine boşa kürek sallamış oluruz" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99