Şanlıurfa'da sağlık çalışanları Meclis’teki düzenlemeye tepki göstererek iş bıraktı!

Tüm yurtta olduğu gibi Şanlıurfa’da da sağlık çalışanları, TBMM’deki düzenlemede haklarının gasp edildiğini belirterek tepki amaçlı bir günlük iş bıraktı.

Şanlıurfa'da sağlık çalışanları Meclis’teki düzenlemeye tepki göstererek iş bıraktı!
banner2

ŞANLIURFA – Türkiye genelinde sağlık çalışanları, Meclis’te sağlık sektöründe çalışanların sorunlarına ilişkin düzenlemenin içinin boş ve sorunlarının hiçbirine yanıt veremediği gerekçesiyle tepki amaçlı bir günlük iş bıraktı. Şanlıurfa’daki sağlıkçılar da eyleme katıldı.

Şanlıurfa’da Balıklıgöl Devlet Hastanesi önünde toplanan Hekim ve Sağlık Çalışanları Birliği Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Hekim Birliği), Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Şanlıurfa Tabip Odası, Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED), Türk Diş Hekimleri Birliği ile Tabip ve Diğer Sağlık Çalışanları Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası (TABİP-SEN) üyesi sağlık çalışanları Meclis’teki düzenlemeye tepki gösterdi.

Grup adına açıklamayı aile hekimi Dr. Hacı Yusuf Eryazgan yaptı.

Eryazgan, “sağlıkta şiddeti üretenlere karşı sözümüz var” diyerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yeni yasa teklifiyle yeniden farkına vardığınız gibi Meclis’te, ekranlarda yürüttüğünüz senaryolarınız; hem bizlerin hem de toplumun gözünde artık hükümsüzdür. Aylar süren oyalamanın ardından, yeni yasa teklifiyle emeğimizle yeniden alay ettiniz. Bizler emekliliğe yansıyacak temel ücret artışı talep ederken, nitelikli şekilde ve baskı altında olmadan çalışabilmemiz için yeterli süre ve olanaklar, sağlıkta şiddetten arındırılmış çalışma alanları, toplumun daha az hastalanması için koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesini isterken; sizlerin bize reva gördüğü, performansa dayalı ödeme sistemini dayatmak, emeğimiz için ayrılması gereken bütçeyi şehir hastanelerine kira ve hizmet bedeli olarak gömmek oldu. Sizin bizlere dayattığınız sağlıksızlığa karşı bizler bu gidişatı değiştirmek, sağlıklı bir gelecek için birlikteyiz.”

Eryazgan, bugünkü eylemlerinin son olmayacağın ı belirterek, “Bu bir itirazdır! Meclis’te yürütülen senaryoyu reddediştir! Hakkımız olanı alana kadar hep birlikte, sağlıksız politikalarınızın ve emek gaspınızın karşısında olmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Tüm Türkiye’de hakları için, mesleğinin onuru için bir araya gelen milyonlar olarak biliyoruz ki emeğimizin hakkını aldığımız, sağlıklı bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Açıklama sonrası grup “Emek bizim söz bizim”, “Fahrettin bu ülkeye yazık ettin” sloganları atarak olaysız şekilde dağıldı.

Şanlıurfa’daki sağlık çalışanları, gün içerisinde Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Karaköprü’deki Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi önünde de açıklama yapacak.

BİHA

 

 

 

 

 


YORUM EKLE