Şanlıurfa'da konut satışları azaldı

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnafı Odası Başkanı Selahattin Tokmak, Şanlıurfa’daki konut satışlarında azalma olduğunu belirtti.

Şanlıurfa'da konut satışları azaldı
banner2

Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnafı Odası Başkanı Selahattin Tokmak, Şanlıurfa’daki konut satışları hakkında açıklamada bulundu. Türkiye’de konut satışlarında bir durağanlaşma söz konusu olduğunu belirten Tokmak, “Şanlıurfa’da da büyük bir oranda duraksama var. İnsanların alım gücünü aştığı için konutlar, genelde bütçelerin çok çok altında geziyorlar. Piyasaya baktıklarında umduklarını bulamıyorlar. İnsanlar alışverişe çıktığında emlakçıları gezerek ya da internet sitelerinde göz attıkları zaman bütçelerine uymadıklarını görüyorlar. İnsanlarda bir hayal kırıklığı var. Dairelerin fiyatları artmakla beraber insanların kafasındaki eski algılarının piyasaya girdiklerinde düşük seviyede olduklarını görebiliyorlar. Çünkü insanların elinde 200-300 bin lira gibi bir paraları var. Örneğin: Karaköprü bölgesine giden vatandaşlar, 200-300 bin liraya 3+1 daire almak istiyorlar tabi ki bunu almaları mümkün değil şu anda. Tabi ki o fiyatlara daireler vardır ama kendi istedikleri kriterlere uymadığı için alışverişten vazgeçiyorlar. O yüzden şu anda Şanlıurfa’da büyük bir durgunluk var. Emlakçılar şu anda ofislerinde kendilerine oturuyorlar başka yaptıkları bir şey yok” dedi.

 

“3 BUÇUK MİLYONA BİLE EV VAR”

Şanlıurfa’daki konut fiyatları hakkında da konuşan Tokmak, “Orta seviyede Karaköprü’de yapılan binaların fiyatları yani sıfır dediğimiz daireler, şu anda 500 bin lira civarında başlıyor. Tabi 800 bin liraya kadar 3+1 daireler de var. 2+1 dairelerde ortalama 250 bin TL’den başlıyor; 350, 400, 450 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Dairelerin işçiliğine, konumuna, yapısına bağlı olarak değişebiliyor. 4+1 segmentte dairelerde açık lüks daireler zaten o dairelerin fiyatları da 3 milyon 3 buçuk milyona kadar çıkabiliyor” diye ifade etti.

 

FİYATLAR NEDEN ARTTI

Tokmak, konut fiyatlarının neden arttığını da şu sözlerle anlattı:

“Daire fiyatlarının artmasındaki en büyük etken arsalar. Arsa fiyatlarının yüksek olduğu zaman daireler sürekli pahalı olur. Son zamanlarda demir ve çimento fiyatlarının artışı ve diğer inşaat malzemelerin fiyatlarının artması nedeniyle daire fiyatları da otomatik olarak artıyor. Arsa fiyatları da çok yüksek arsa sahiplerinin fiyat oranlarını biraz düşürmeleri gerek. Çünkü her şeyin maliyeti artmış dolayısıyla oranlarda artar ise müteahhitler arsaları tutamıyorlar.”

 

“HAZIRDA SIFIR DAİRE YOK”

Şu an itibariye faiz indiriminin olmasını istemediklerini sözlerine ekleyen Tokmak, “Neden istemeyiz alternatif olarak piyasa da hazır olan sıfır dairelerimiz yok. Dolayısıyla birkaç ay sonrasında çıkacak daireler var. Belki o zaman faiz indirimi olursa o zaman daha çok daire satma imkânımız olur. İnsanlara şöyle bir çağrımda var aslında elde bulunan ikinci el daireler de onarım, tadilat yapılırsa bu dairelerde iş görebilir ve kullanılabilir. İnsanların kafasında illa ki birinci el sıfır daire alacağım olgusu oluşmasın ikinci el dairelerde de bakım yapıldığı zaman o dairelerde gayet iyi alınabilir” şeklinde konuştu.

 

“YENİ İMAR ALANLARI OLUŞTURULMALI” 

Daire fiyatlarının nasıl düşebileceğini de anlatan Tokmak, şunları ifade etti:

“Daire fiyatlarının düşmesi için dediğim gibi arsa fiyatlarının düşmesi için yeni imar alanlarının oluşturulması gerekiyor. Yeni imar alanlarının oluşturulması hali hazırda bulunan arsaların üzerinde bir alt yapı ve üst yapı çalışmaları yapıp oradan müteahhitleri çekmek gerek. Dolayısıyla da burada belediyelerimize iş düşüyor mevcut olan imarlı alanlara alt ve üst yapı götürüp orada ki sosyal yapıları hizmete sunar iseler müteahhitler o bölgelere yönelir ve teşvik oluşarak fiyatlarda azalma görülebilir.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99