Çoban: Normalleşme sürecinde ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, pandemi nedeniyle Göbeklitepe’ye ziyaretçi sayısında düşüş yaşandığını belirterek, normalleşme süreciyle birlikte bu yıl ziyaretçi sayının 500 bine ulaşabileceğini belirtti.

Çoban: Normalleşme sürecinde ziyaretçi sayısında artış bekliyoruz
banner1

12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak tabir edilen Göbeklitepe, 4 ayda 100 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, normalleşme ile birlikte Göbeklitepe'yi yıl sonuna kadar 500 bin kişinin ziyaret etmesinin hedeflendiğini vurguladı.

 

“BU YILDAN UMUTLUYUZ”

1 Haziran sonrasında normalleşmeyle birlikte gözle görülür bir artışın olabileceğini belirten Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Bizim turizmimiz aslında 2019 yılında çok iyiydi. Pandeminin ortaya çıkmasıyla birlikte 2020 yılı çok kötü geçti. İster istemez Şanlıurfa’nın turizmini kötü etkiledi. İstatistikler aşağıya doğru ivme kazandı. Pandemiden en çok etkilenen sektör turizm sektörüdür. Aşılama süreci yükselir ise vaka sayılarında da 5 binin altına gelse eğer normalleşmeyle birlikte iyi şeyler olacağını düşünüyoruz. 1 Haziran itibariyle normalleşmede eylül, ekim dönemlerinde bizim ikinci turizm sezonumuzdur. Urfa ve bölgemiz açısından önemli bir süreçtir. 2019 ve 2020 yılını baz almış olursak muhtemelen 2021 yılı iyimser bir rakam olarak 450 bin ila 500 bin arasında gerçekleşmesini umut ediyoruz. Şu anda Göbeklitepe Şanlıurfa’da en çok rağbet gören, ziyaret edilen tarihi yapıdır. Göbeklitepe için gelen bazı turlarımız var. Hem Gaziantep’ten hem Mardin’den buraya gelip tekrardan giden grupları biliyoruz. Buraya  bir kişilik, iki kişilik küçük gruplar var. Şuan oran veremiyoruz ama pandemi nedeniyle rakamlar oldukça düşük. 1 Haziran itibariyle bu rakamlar 2019 seviyelerine gelmese bile gözle görülür bir artış bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99