Şanlıurfa'da ilk! Kalp çarpıntısı olan hasta sağlığına kavuştu

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde ilk kez yapılan işlem ile 2 yıldır kalp çarpıntısı sorunları olan hasta sağlığına kavuştu.

Şanlıurfa'da ilk! Kalp çarpıntısı olan hasta sağlığına kavuştu
banner1

Yaklaşık 2 yıldır aralıklı çarpıntı atakları bulunan 55 yaşındaki S.K. isimli hasta, tekrar başlayan çarpıntı ve bayılma atakları sonrası Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesine başvurdu.

Yapılan tetkikler sonucu hastaya Ventriküler Taşikardi (VT) tanısı konularak koroner yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Yapılan incelemeler sonunda kalbin karıncıklarından kaynaklanan tehlikeli ritim bozukluğunun sağ kalp alt kısmında kaynaklanan ventriküler taşikardi ile uyumlu olduğu bulundu. Bu tehlikeli kalp atım hızlanmasının (VT) yakılarak tedavi edileceği hastayla paylaşıldı.

 

 

Alınan karar sonrası da hasta elektro fizyoloji laboratuarına alınarak, radyo frekans enerjiyle ısıtma suretiyle yakılarak sonlandırıldı. İşlem sırası ve sonrasında herhangi bir problem gelişmeyen hastaya poliklinik kontrolü önerilerek şifa ile evine gönderildi. Kalp çarpıntı/aritmik kalp hastalıkları şikayeti üzerine Kardiyoloji Kliniğinden Doç. Dr. İbrahim Halil Altıparmak ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Beğenç Taşcanov ekibi tarafından kalbin üst bölmesi denilen kulakçıklarından kaynaklanan (supraventriküler taşikardilere) kalp hızlanmalarına yönelik kataterle sonlandırma (EPS ve ablasyon) işlemlerini başarılı şekilde yapıldı. Kalbin alt kısmından kaynaklanan ölümcül aritminin sonlandırılması işlemi uygulaması Şanlıurfa'da ilk VT ablasyonu vakası olması açısından önemlidir.  

 Öte yandan, Harran Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Aritmik Laboratuarında yapılan başarılı işlemler, kent ve çevresindeki hastaların dışarı sevkini önemli şekilde azalttı. 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Güzelçiçek, kardiyolojide sağlanan başarıdan dolayı da kardiyoloji ekibini tebrik ediyorum. Bu operasyonun başarıyla sonuçlanması oldukça önemli bir adım olduğunu dile getiren Başhekim Güzelçiçek, “Artık bu tür vakaları hastanemizde şifaya kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamda büyük emek sarf eden Kardiyoloji ekibini kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Hastamız da sağlığına kavuşarak taburcu edildi, kendisine ve ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE