Şanlıurfa’da fenilketonüri hastaları unutulmadı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulusal Fenilketonüri Hastalar Günü için program düzenlendi.

Şanlıurfa’da fenilketonüri hastaları unutulmadı
banner1

Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere gıda, giyim ve çeşitli yardımlarda bulunan Büyükşehir Belediyesi, Fenilketonüri (PKU) hastalarına da un yardımında bulunmaya devam ediyor. 1-7 Haziran Ulusal Fenilketonüri (PKU) Hastalar Günü için Engelli Koordinasyon ve Yaşam Merkezi’nde program düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, hastalara özel undan yapılmış makarna, pirinç ikamesi, kus kus takdim etti.

Programa Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Fenilketonüri Hastaları Dernek Başkanı Mustafa Çiftçi, ve Fenilketonüri hastaları ve aileleri katıldı.

BEYAZGÜL: YARDIMLAR DEVAM EDECEK

Fenilketonüri hastalarının aileleri ile görüşen ve herkesin arasında köprü olmayı hedeflediklerini söyleyen Beyazgül, “Fenilketonüri hastalığına ilişkin olmak üzere bir arada bulunmaktayız. Dernek başkanımızdan hastalıkla ilgili detaylı bilgiyi aldık. Engelli kardeşlerimiz, hasta kardeşlerimiz ve problemlerimiz var. Bunun yanı sıra bu konularla ilgili kurumlara düşen görevler var. Bunlara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda bizlere görevler düşüyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak yardımlarımızı yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. İhtiyaçları karşılaya çalışacağız. Ancak topluma da bu konuda seslenmek gerekiyor. Hepimiz köprü olacağız ki Allah’ın rahmetini üzerimize celp edelim, sevgisini kazanalım. Burası bir sabır şehri, birçok güzelliğin ve özelliğin yaşandığı bir şehir. Hz. Eyyüp burada hasta olmuş, sabretmiş insanlığa sabrı da burada öğretmiş. Yakında biz Büyükşehir Belediyesi olarak Eyyüp Nebi’de sabır evleri açacağız. İnsanlar orayı ziyaret edecek, orada tefekkür edecek, güzel bir zaman geçirecek. Belediyelerin çalışmalarından biri de Sosyal Belediyeciliktir. Biz bu pandemi döneminde ihtiyaç sahiplerini belirledik, gerekli yardımları yaptık. Bu konuda ve daha birçok konuda sizlere uzanan el olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Fenilketonüri Hastaları Dernek Başkanı Mustafa Çiftçi de, “Bu hastalıktaki çocuklar, yaşamları boyunca proteinden yoksun yaşamak zorundalar. Et, yoğurt, yumurta, süt bu hastalıktaki insanlara yasak. Eğer bu ürünleri kullanırlarsa hayat boyu zeka engelli olarak yaşamlarını sürdürmek zorunda kalacaklar. Bu hastalarımıza haftanın 3 günü sıcak ekmek hediye ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl Fenilketonüri için büyük kapsamlı bir program yaptı. Bu sene pandemiden dolayı etkinliği gerçekleştiremedik. Bu vesile ile de Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül’e ürünleri tedarik edebilmemizi sağladığı ve ücretsiz faydalandırdığı için teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

BİHA

YORUM EKLE