Şanlıurfa'da da atık sularda korona çıktı!

Türkiye'de atık sular üzerinde yapılan inceleme sonucu koronavirüs yoğunluğunun haritası çıkarıldı. ŞUSKİ tarafından Şanlıurfa için yapılan analizde kentin atık sularındaki virüs yoğunluğunun "Orta vaka" olduğu görüldü.

Şanlıurfa'da da atık sularda korona çıktı!
banner2

Şanlıurfa'da Ekim-Kasım ayına ait atık su örneklerinde koronavirüse rastlandı.

81 ilde atık sular üzerinde yapılan koronavirüs incelemelerine devam ediliyor. Salgının çıktığı günden bu yana atık sularda virüse rastlandığı belirlenmiş ve ülkemizde 81 ili kapsayan çalışmalar yapılmıştı. 15 Ekim-15 Kasım tarihleri içinde laboratuvar olan yerlerdeki atık su arıtma tesislerinden alınan numunelerin virüs yoğunluğu incelendi. İncelemeler sonucu atık sulardaki günlük virüs yükü derecelendirildi. Buna göre İstanbul ve Ankara "Yüksek vaka" illeri olarak haritaya yansırken ŞUSKİ tarafından yapılan analizler sonucu Şanlıurfa haritada "Orta vaka" illeri arasında yer aldı. Komşu kent Diyarbakır'da da virüs yoğunluğunun orta vaka düzeyinde olduğu görüldü. 

 

Virüsün atık sularda canlı olup olmadığı endişesi sürerken şuana kadar yapılan bilimsel çalışmalar virüsün atıksularda inaktif olduğunu gösteriyor ancak çalışmalar hala sürüyor. Uzmanlar atık su arıtma tesislerinin özellikle sulama amaçlı kullanılan bölümlerinde dezenfeksiyonun uygulanmasını öneriyor. 

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99