Aşçılar, Harran'da okuyan öğrencilerin dersine konuk oldu

Harran Üniversitesi Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı, uzaktan eğitim programıyla çevrim içi mutfak derslerinde profesyonel mutfak şeflerine yer vermeye devam ediyor.

Aşçılar, Harran'da okuyan öğrencilerin dersine konuk oldu
banner2

Yiyecek-içecek sektörüne hem akademik danışmanlık yaparak hem de personel yetiştirerek hizmet veren Harran Üniversitesi Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı, öğrencilerinin gelişimini desteklemek için profesyonel şeflerle iş birliği yapıyor.Gastronomi yarışmalarında öğrencilerinin aldığı madalyalarla ve yetiştirdiği aşçılarla sektörde varlığını kabul ettiren Aşçılık Programı, pandemi döneminde eğitim-öğretim çalışmalarına online olarak devam ediyor. Öğretim elemanları, online mutfak derslerini ekran başındaki öğrencileri için bölüm mutfağında uygulamalı olarak yapıyor. Öğretim çalışmalarının zenginleşmesi, sektörde kabul görmüş aşçıların deneyimlerinin öğrencilerle paylaşılması ve sektör üniversite işbirliğinin gelişmesi için HRÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik’in ve HRÜ Şanlıurfa Sosyal Bilimler MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Ragıp Terzi’nin destekleriyle, sektörde aktif görevi olan mutfak şefleri,derslere konuk olarak alınmaya devam ediyor.

 

Programın eski mezunlarından ve şu anda gıda sektöründe özel bir firmada başarılı işler yapan Yönetici Mutfak Şefi Yaşar Demir ve gıda sektöründe özel bir firmanın ekmek çeşitleri demo şefi olarak başarılı işlere imza atan Demo Şefi Semih Göncü, Öğr. Gör. Hafize Özbudun’un “Gösteri Servisi” ve “Mutfak Ürünleri” derslerine katıldı.

 Çevrimiçi olarak öğrencilerle mesleki bilgi paylaşımında bulunan şefler, öğrencilerin sorularına da yanıt verdi. Gösteri Servisi dersinde “biftek, biftek flambe, meyve flambe ve pancake çeşitleri” uygulamaları yapıldı. Mutfak Ürünleri dersinde de “ekmek çeşitleri, poğaca, açma, uluslararası omlet çeşitleri, menemen” uygulamaları yapıldı.

Aşçılık Programı Öğr. Gör. Hafize Özbudun, bu uygulamanın sektörde aktif olarak görev yapan mutfak şeflerinin ve sektörde işletmeci veya personel olarak çalışan HRÜ Aşçılık Programı mezunlarının katılımlarıyla devam edeceğini söyledi.

BİHA

YORUM EKLE