Şanlıurfa’da ‘Cami ve Hayat’ anlatıldı

‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ nedeniyle Şanlurfa’da ‘Cami ve Hayat’ temalı konferans düzenlendi.

Şanlıurfa’da ‘Cami ve Hayat’ anlatıldı
banner1

1-7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Şanlıurfa İl Müftülüğü tarafından Milli İrade Konferans Salonunda tertip edilen “Cami ve Hayat” temalı konferansa konuşmacı olarak Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, İl Müftüsü Mehmet Taştan’ın konuşmasıyla devam etti. İl Müftüsü Taştan buradaki konuşmasında, “Diyanet İşleri Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Ramazan Muslu hocamıza teşekkür ediyorum. Bu vesileyle Camiler ve Din Görevlileri Haftamız hayırlara vesile olsun” dedi.
 


 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu’nun verdiği konferansta camilerin, İslâm medeniyetindeki yeri ve din görevlisinin önemi ele alındı.

Muslu konuşmasında şunları söyledi: “Günümüzde camilerimiz: tevhit inancının anlatıldığı, hak ve hakikatin dile getirildiği, zamanın sıkıntılarıyla bunalan gönüllerin huzur bulduğu en güzide mekânlardır. Camilerimiz, sadece ibadetlerimizin değil, aynı zamanda tarihimizin, örf ve adetlerimizin, kültürümüzün ve en önemlisi de bağımsızlığımızın sembollerindendir. Din görevlileri ifa ettikleri vazife itibariyle Peygamber Efendimizin (SAV) mihrap ve minberinin varisleridir. Din görevlisi ve gönüllüsü hocalarımız görevlerinin kendilerine yüklemiş olduğu sorumluluğun bilincinde yaşayarak hayatının her anını Peygamber Efendimizin (SAV) varisi olduğumuzu idrak ederek yaşamalıyız. Namazlarımızı, ezanlarımızı, ders halkalarımızı, hutbelerimizi Peygamber Efendimizin (SAV) minberinin ve mihrabının varisleri olduğumuzun bilince olursak yaptığımız her fiiliyatımızda başarıyı elde edeceğiz inşallah. Yüce Rabbim bizleri vatansız, vatanımızı camisiz, camilerimizi de ezansız ve cemaatsiz bırakmasın. Bu vesileyle, kendisini bir ömür Kur’an’a ve sünnete adayarak hizmet eden; sorumluluk bilinciyle, ilim ve irfan birikimiyle, ahlak ve faziletiyle necip milletimizin dinî ve manevi hayatına hizmet eden değerli din görevlilerimizin ‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nı tebrik ediyorum. Ahirete irtihal eden hademe-i hayrata yüce Allah’tan rahmet diliyor; hayatta olanlara sıhhat ve afiyet içerisinde daha nice hizmetler nasip etmesini niyaz ediyorum.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99