Şanlıurfa'da balık fiyatları cep yakıyor

Şanlıurfa’da balık fiyatları 20 TL’den başlayıp 150 TL’ye kadar çıkıyor. Fiyatların pahalılığından dolayı vatandaşların balığa talebi azaldı.

Şanlıurfa'da balık fiyatları cep yakıyor
banner1

Beslenmenin ana protein kaynağı olan ve tüketildiğinde sayısız faydasıyla bilinen balık fiyatları son dönemde bir hayli arttı. Düzenli tüketildiğinde bağışıklık ve sinir sistemini güçlendirdiği bilinen ve adeta sağlık deposu olarak görülen balık, fiyatları ise 20 TL’den başlayıp 150 TL’ye kadar alıcısını buluyor. Bamyasuyu Mahallesi’nde bulunan ve birçok balık çeşidi satışı yapan İstanbul Balıkçısı’nda; hamsi ve Palamut  20, Deniz Çuprası 50, Mercan 60 ve Karides 150 TL’den satışa sunuluyor. Üreme azlığından dolayı fiyatların bu sezon yüksek olduğu balıklara ilginin de az olduğu bildirildi.

URFA’DA EN ÇOK HAMSİ VE PALAMUT TÜKETİLİYOR

15 yıldır kentte balık satışı gerçekleştiren Ali Beler, Bizim Haber Ajansı'na (BİHA) Şanlıurfa’da sıcak hava ve fiyat artışından dolayı balık satışlarının azaldığını belirterek, “Balık üremesinin azlığından dolayı balık fiyatları bu sene çok yüksek. Balık fiyatları 20 TL’den başlayıp 150 TL’ye kadar çıkıyor. Özellikle Karides ve Kalamar fiyatı çok yüksek” dedi. Beler, Şanlıurfa’da daha önce balık tüketme kültürünün çok az olduğunu, uzun yıllardır balık satışı gerçekleştirerek millete balık yemeyi sevdirdiklerini kaydederek, kentte en çok Hamsi ve Palamut satışı yaptıklarını ifade etti.

“KORONAYA İYİ GELİYOR”

Balığın sağlığa çok faydalı olduğuna da dikkat çeken Beler, “Haftada en az 2 defa balık tüketilmesini öneriyoruz. Balığın başta beyin kalp-damar olmak üzere birçok faydası bulunuyor. Bağışıklığı güçlendirdiği için korona virüsüne karşı da iyi geliyor. Ayrıca balığın boy uzamasına da faydasının olduğunu biliyoruz” şeklinde konuştu.

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99