Sağlık Bakanından Urfa’daki aile hekimine saldırı açıklaması

Şanlıurfa’da Eyyübiye’deki aile sağlık merkezinde doktora saldırı girişimine ilişkin Sağlık Bakanı Koca açıklamada bulundu: "Asla toleransımız yok"

Sağlık Bakanından Urfa’daki aile hekimine saldırı açıklaması
banner1

ŞANLIURFA - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesindeki aile sağlık merkezi çalışanlarına yönelik saldırı girişimiyle ilgili "Sağlıkta şiddete asla toleransımız yok" açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sağlıkta şiddet olaylarının çoğunun medyaya yansımadığına dikkati çekti. Fahrettin Koca, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"ŞİDDET! Olayların çoğu medyaya yansımıyor. Beyaz Kod uygulamasına çok az durumda başvuruluyor. Dünyada rastlanmayan bir ifade bizde sık sık haber başlığı: 'Sağlıkta şiddet!' Şanlıurfa'da bir aile hekimliğimizde yeni bir örneğini yaşadık. Asla toleransımız yok. Gereği yapılacak!"


VALİLİK SALDIRIYI KINADI


Öte yandan, Şanlıurfa Valiliği de olaya ilişkin bir açıklama yaptı. Valiliğin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezinde aile hekiminin hastayı görmeden ilaç yazamayacağını söylemesi üzerine, hasta yakınının sözlü saldırısı fiziksel saldırıya dönüşmüş, olay yerine çağrılan kolluk kuvvetleri tarafından olaya karıştıkları belirlenen iki kişi gözaltına alınarak adli soruşturma başlatılmıştır.

Fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarımıza yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor, bir daha tekrarlanmamasını dileyerek tüm sağlık teşkilatımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."


NE OLMUŞTU?


Eyyübiye ilçesindeki Nihat Demirelli Aile Sağlığı Merkezine gelen İsmail A. ve Abdulkadir A, iddiaya göre, yakınları için ilaç yazdırmak istedi.

Doktorların, hastayı görmeden ilaç yazamayacaklarını belirterek, talebi geri çevirmesiyle yaşanan tartışma sonrasında şahıslar merkezin dışına çıkarıldı. İsmail A. ile kuzeni olduğu öğrenilen Abdulkadir A., sağlık ocağının kapı ve penceresini tekme ve yumruk atarak tehditler savurdu. O anlar, bir hemşire tarafından saniye saniye kaydedildi. Sağlıkçıların durumu polise bildirmesinin ardından saldırganlar sağlık ocağından uzaklaşırken, polis ekipleri daha sonra iki saldırganı gözaltına aldı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm de dün sağlık merkezine giderek şiddete uğrayan aile hekimiyle görüşüp, geçmiş olsun dileğinde bulundu.


BİHA


YORUM EKLE