Rektör Çelik, en etkili bilim insanları listesinde yer aldı

Bilimsel makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan en etkili bilim insanları listesinde Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik yer aldı.

Rektör Çelik, en etkili bilim insanları listesinde yer aldı
banner2

Türkiye'den 196 bilim insanının yer aldığı liste bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak, 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında, dünyanın en etkili bilim insanları uzman bilim insanlarınca belirlendi.

Plos Biology isimli bilimsel dergide yayımlanan listede, Koç Üniversitesi 16 bilim insanıyla yer aldı. Ardından İTÜ 12 bilim insanı yer alırken, Hacettepe Üniversitesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi de (ODTÜ) 10'ar bilim insanı ile listede yer aldı.

İTÜ, 12 bilim insanıyla devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldı. Hacettepe ve ODTÜ ikinci sırayı paylaşırken, 9 bilim insanı ile İstanbul Üniversitesi üçüncü oldu.


İTÜ’LÜ YER VE ÇEVRE BİLİMCİLER İLE KİMYACILAR ÖNE ÇIKTI

Anabilim dallarına göre Türkiye'den listeye en çok bilim insanı 37 kişiyle kimya dalından girerken, klinik tıp 30 kişiyle ikinci sırada yer aldı. Etkinleştirici ve Stratejik Teknolojiler ile Mühendislik de 28'er bilim insanıyla üçüncü sırayı paylaştı.

İTÜ’den listede yer alan akademisyenlerimiz ise yer ve çevre bilimleri, kimya, endüstri mühendisliği ile çevre mühendisliği alanlarında listede yer aldı. Yer ve Çevre Bilimleri dalında Prof. Dr. A. M. Celal Şengör, Prof. Dr. Aral I. Okay, merhum Prof. Dr. Aykut Barka, emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür ve Prof. Dr. Mehmet S. Çelik yer alırken, Kimya dalında Prof. Dr. Yusuf Yağcı, Prof. Dr. Oğuz Okay, merhum Prof. Dr. Niyazi Bıçak ve Prof. Dr. Ümit Tunca listeye girdi.

En etkili bilim insanları listesinde Endüstri Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Cengiz Kahraman, Çevre Mühendisliği’nden Prof. Dr. İdil Arslan Alaton ve Prof. Dr. Hikmet Kerem Cığızoğlu yer aldı.

BİHA

YORUM EKLE

banner99