Pandemi karaciğer organ bağışını da azalttı

Uzmanlar, pandemi döneminde yoğun bakım servislerinin genelde Kovid-19 vakalarına ayrılması nedeniyle beyin ölümü tanısı alanların sayısında azalma yaşandığını belirtti.

Pandemi karaciğer organ bağışını da azalttı
banner1

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tonguç Utku Yılmaz, organ nakli ve beyin ölümü konusundaki yanlış inanışlar nedeniyle bağışların istenen düzeyde olmadığını kaydetti. Yılmaz, Türkiye’de 10 yılık istatistiklere göre, bir yılda gerçekleştirilen karaciğer nakli sayısı bin ile bin 700 arasında değiştiğini, nakil ihtiyacının tamamını da karşılamadığını dile getirdi.


“YANLIŞ BİLGİLENDİRMELER İNSANLARIN ORGAN BAĞIŞI YAPMALARINI ENGELLİYOR”

Bu yıl yapılan bin 80 nakil ameliyatından sadece 121’i kadavradan gerçekleştirildiği bilgisini veren Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oysa her yıl bine yakın beyin ölümü gerçekleşiyor. Geri dönüşsüz bir süreç olan beyin ölümü hakkındaki yanlış bilgilendirmeler insanların organ bağışı yapmalarını engelliyor. Bu nedenle beyin ölümü ve organ nakli gibi konularda toplumun bilgilendirilmeye devam edilmesi büyük önem taşıyor.”


SON ANA KADAR BELİRTİ VERMEYEBİLİYOR!

Tonguç Utku Yılmaz, karaciğerin kendini yenileyebilen bir organ olmasına karşın hasarın giderek artması nedeniyle bu özelliğini kaybedebileceğine dikkati çekti. Mide bulantısı, halsizlik, ciltte ve gözlerde sararma, karın bölgesinde aşırı sıvı birikmesi, bacaklarda ödem ve kaşıntı gibi belirtilerin karaciğer yetmezliği bulgularına yol açabileceğine değinen Yılmaz, hastalığın son ana kadar belirti vermeden de ilerleyebileceğine vurgu yaptı.


KARACİĞER YETMEZLİĞİNDE TEK ÇARE ORGAN NAKLİ

Karaciğer nakli bekleyen hastaların, böbrek hastalarının sahip olduğu diyaliz benzeri bir tedavi şansı bulunmadığının altını çizen Yılmaz, “Karaciğer yetmezliğinde tek çare organ nakli oluyor. Bu hastalar, yetmezlik bulguları nedeniyle çok sık hastaneye yatıyor ve yaşam kaliteleri de düşüyor. Bozulan karaciğer fonksiyonlarının kanser riskini de artırıyor” ifadesini kullandı.

Yılmaz, ensefalopati denilen bilinç bulanıklığının da karaciğer yetmezliğinin bir sonucu olarak geliştiğini kaydetti.


PANDEMİ DÖNEMİNDE BAĞIŞ DA NAKİL DE AZALDI

Pandemi döneminde yoğun bakım servislerinin genelde Covid-19 vakalarına ayrılması nedeniyle beyin ölümü tanısı alanların sayısında azalma yaşandığını kaydeden Yılmaz, bunun da organ bağışında düşüş anlamına geldiğine dikkati çekti.

HABER MERKEZİYORUM EKLE