Öğrenci ve veliler tercih edeceğiniz okula dikkat!

Lise birinci nakil sonuçlarının açıklanmasıyla özellikle hiçbir yere yerleşemeyen öğrencileri ile velilerini nakil telaşı sardı. Hangi okulu tercih etsek diye düşünenlerin köklü geçmişi olmayan özel okullara dikkat etmesi gerekiyor.

Öğrenci ve veliler tercih edeceğiniz okula dikkat!
banner2

Öğrenciler yaz tatilinin ikinci devresini yaşarken liseye başlayacak öğrencilerin de birinci nakil sonuçları açıklandı.

Hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler LGS ikinci nakil tercihleri ise 5 – 8 Ağustos'ta yapıyor. Nakil tercihleri döneminde de hiçbir yere yerleşemeyen öğrencilerin 19–23 Ağustos tarihleri arasında il / ilçe nakil komisyonlarına başvurmaları gerekecek.

Süreç ilerlemeye, takvim işlemeye devam ederken özellikle hiçbir yere yerleşemeyen öğrencileri ve veliler "Hangi okulu tercih etsek?" sorusunun cevabını arıyor. Başarı seviyesi, okul öğrenci nüfusu, öğretmenlerin eğitimdeki başarıları gibi kriterleri baz alan öğrenci ve velilerin dikkat etmeleri gereken bir diğer husus ise köklü ve geçmişi olmayan özel okullar... 

Büyük hayal ve umutlarla açılan öğrenci ve velililere de başarı vaadeden özel okullar dönem sonunda ekonomik sorunlar nedeniyle kapanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Bu durumda en büyük mağduriyeti öğrenci yaşıyor. Okula, öğretmenlere ve arkadaşlarına alışan öğrenciler dönem sonunda okulsuz kalıyor ve bütün düzenin alt üst olmasıyla yeni bir sürecin içine girmiş oluyor. Veliler öğrencilerle Milli Eğitim Müdürlüklerini kapısını çalmaya başlıyor. Bu mağduriyetin yaşanmaması tercih ve kayıt dönemlerinde okulların araştırılması gerekiyor.

Şanlıurfa Özel Bilim ve Teknik Koleji geçtiğimiz dönem kapanmış, öğrenciler ve veliler eylem yapmıştı.

 

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

2019-2020 eğitim öğretim yılı 1. dönem 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

BİHA

YORUM EKLE