Urfa'dan manidar tepki: Bayram geldi neyime

Şanlıurfa Öz Büro İş Sendikası Üyelerinin sağlıkta yaşadıkları sorunları dile getiren Sendika Başkanı Mahmut Karataş, "İdareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemektedir" dedi.

Urfa'dan manidar tepki: Bayram geldi neyime
banner2

ŞANLIURFA/Şanlıurfa Öz Büro İş Sendikası Üyeleri, sağlıkta yaşadıkların sorunları dile getirmek için Mehmet Akif inan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde toplandı.
 696 sayılı KHK Kararnamesi ile taşerondan kadroya geçen üyeler, mali ve özlük hakları noktasında yaşadıkları sorunlar, hak kayıplarını ve kapsam dışında kalan meslektaşlarının yaşadığı mağduriyetleri dile getirdi.

Hastane bahçesinde toplanan üyeler adına açıklama yapan Öz Büro İş Sendikası Şanlıurfa İl Başkanı Mahmut Karataş, sorunların bir an önce çözülmesi için suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.
 Karataş, topluluk adına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"2 Nisan 2018 tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçen üyelerimizin o tarihten itibaren yaşadıkları ekonomik kayıplar ve her geçen gün artan psikolojik baskılar dayanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Taşeron çalışanıyken yaşadığımız hak kayıplarının, haksız ve yanlış uygulamaların sebebi olarak taşeron sistemini görüyor bunu anlayabiliyorduk. Ancak kadrolu olduktan sonra bu sorunların ve haksızlıkların artarak devam ediyor olmasını asla kabul etmiyoruz. Hastane gibi insan sağlığını ve insan yaşamını doğrudan etkileyen hizmet süreçlerinin başarılı olmasının yolu çalışanların motivasyonu ve performansından geçmektedir. Ancak üzülerek ifade edelim ki bu durum göz ardı edilmekte, bir kısım idareciler tarafından üyelerimize uygulanan psikolojik baskıların ardı arkası kesilmemektedir.
 'ÜYELERİMİZE ENFLASYON FARKI VERİLMİYOR!'

696 sayılı KHK gereği tüm haklarımızla kadroya geçirilmiş olmamıza rağmen, eğitim intibaklarımız, yüzdelik dilimlerimiz, enflasyon farklarımız bordrolarımızdan çıkartılmıştır. 2018 yılında Yüksek Hakem Kurulu Toplu İş Sözleşmelerindeki zam oranı %4 + %4 iken, enflasyon oranı %21'dir. Kamuda çalışan tüm işçi, memur ve hatta emekliler enflasyon farklarını almışken; ağır iş koşullarında çalışan üyelerimize %13'lük enflasyon farkının verilmemesini asla doğru bulmuyoruz.

'ÜYELERİN AİLE BÜTÜNLÜKLERİ BOLZUDU'

696 sayılı KHK'nın 112. maddesinde Kamu Çerçeve Protokolü imzalanabileceği açıkken kadroya geçtiğimiz tarihten bugüne 16 ay geçmiş olmasına rağmen neden kamu çerçeve protokolü imzalanmadı? Diğer taraftan yıllardır farklı firmaların bünyesinde ama aynı kurumda 7/24 çalışan Hastanelerin kesintisiz hizmet vermesini sağlayan ama bir kaç bürokratın keyfi ve menfi çıkarlarından dolayı emek ve gelecekleri ellerinden çalınan HBYS çalışanlarının kadroları neden hala açıklanmıyor? Memurların ve diğer kamu çalışanlarının nakil ve tayin hakları olmasına rağmen kendileri de kamu çalışanı olan üyelerimizin bu haktan yoksun olmaları aile bütünlüklerini ciddi şekilde bozmaktadır.
 'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK'

Bütün bu sorunların yaşanmasının en temel sebebi 696 sayılı madde değil, yöneticilerin keyfi ve yanlış yorumlarıdır. Keyfi uygulamaları ile üyelerimiz üzerinde baskı uygulayan idarecilerin bulunduğu işyerlerinde çalışmak üyelerimiz için dayanılmaz hale gelmiştir. Kamuda işini  özveriyle yapan ancak taşeron sistemindeyken  yıllardır büyük mağduriyetler yaşayan üyelerimizin sorunlarının hala çözülmemesi nedeniyle görevlerinin ereklerini yerine getirmekte ihmal gösteren bir kısım kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur. Yapılan tüm bu haksız uygulamaların sona ermesi, iş yerindeki huzurun ve etkin/verimli çalışma ortamının tekrar sağlanabilmesi amacıyla yapacağımız suç duyurusu sonucunda yüce Türk yargısının, sorumlular hakkında en ağır cezaya hükmedeceklerine olan inancımız tamdır.
 'SAĞLIKTA ŞİDDET ARTIYOR'

Üzerinde durmak istediğimiz bir diğer önemli konu ise sağlıkta şiddet olaylarının her geçen gün artmasıdır. En son Pazartesi günü Ağrı Doğu Beyazıt Hastanesi'nde görev yapmakta olan üyemiz Ahmet Akbaş hasta yakınları tarafından bıçaklanarak ağır bir şekilde yaralanmıştır. Şu anda görev yaptığı hastanenin yoğun bakımında yaşam mücadelesi veren üyemize acil şifalar  diliyoruz. Sağlıkta şiddet olaylarının  bir an önce son  bulması  için  hastane yönetimlerimizi ve bakanlıklarımızı göreve davet ediyoruz"

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE