Kurra Molla Ali Bayar hayata gözlerini yumdu

Şanlıurfa’nın tanınmış alimlerinden Kurra Molla Ali Bayar uzun süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Bayar’ın cenazesi bugün akşam namazına müteakiben Harran Kapı Aile Mezarlığına defnedilecek.

Kurra Molla Ali Bayar hayata gözlerini yumdu
banner1

Şanlıurfa’nın önemli alimlerinden Kurra Molla Ali Bayar hakkın rahmetine kavuştu. Şanlıurfa’nın önemli alimlerinden aldığı eğitim ve ilimle Şanlıurfa’da birçok alimin ve kurranın yetişmesine de vesile olan Molla Ali Bayar uzun süredir solunun yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yaşamını yitirdi. 70 yaşında vefat eden Molla Ali Bayar’ın cenazesi bugün Harran Kapı Camiinden alınarak akşam namazına müteakiben Harran Kapı Aile Mezarlığına defnedilecek. Bayar’ın taziyesinin ise Korukent Taziye Evinde yapılacağı belirtildi.

Gözyaşlarına hakim olamayan eski talebesi Mehmet Uçar "Kendisi çok büyük bir değerdi. Onun ölmesi bir alemin ölmesidir. Çok büyük bir kayıp oldu. Kıymetini bilemedim" dedi.

 

KURRA MOLLA ALİ BAYAR KİMDİR?

Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Kanğıllı köyünde dünyaya gelmiş olan Molla Ali Bayar 11 çocuk babasıydı. İlk derslerini babası olan Molla Mahmut Efendinin yanında okudu. Daha sonra Şanlıurfa’daki eski Gümrük Hanı Camii İmam Hatibi ve Müderrisi Molla Ahmed’den nahv derslerini almaya başladı. Kurra Hafız Muhammed’den, Molla Abdulhamid’den, Molla Said Tekinden çeşitli ilim dallarında tedrisatını tamamlamaya çalıştı. İlim tahsili için Urfa dışına çıkan Molla Ali Bayar, Gercüş’te Seyyid Kurra Hafız Hüseyin’den mantık ve Kıraat-ı Seba dersleri aldı. Kurra Molla Ali Bayar’ın neşredilmiş çalışmaları arasında; İbn-i Cezerinin Mukaddimesi, resme dair (Kuranın Yazılış şekline dair), Mevridüz-Zaman, Farsça olan Pend-i Atar ve Şatibiyye metninin tercümeleri bulunmaktadır. Kurra Molla Ali Bayar, Hafız Kasım Sezer öncülüğünde kurulan ve gençlere hizmet veren medresede Arapça tedris verdi, ayrıca hem Kıraat-ı Aşere hem de sarf nahv ilmini öğretti.

BİHA

YORUM EKLE

banner99