Kurban Bayramında Yasak Olacak Mı?

Bilim Kurulu saat 17.00'de toplandı. Kritik toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Kurban Bayramında Yasak Olacak Mı?
banner2

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kurban Bayramında uygulanacak tedbirlere dair Bilim Kurulu ile yapılan video konferans toplantısının ardından açıklama yaptı.

Bakan Koca, Kurban Bayramı ile ilgili toplantıda sokağa çıkma yasağının gündeme gelmediğini ancak il bazında bazı tedbirlerin alınabileceğini belirtti.

Bakan Koca, Anadolu’da Birinci Kovid-19 dalgasının devam ettiğini belirterek; ‘’Son 3 gün en az vaka görülen iller; Tunceli, Artvin, Iğdır, Erzincan, Bayburt, Kırklareli ve Bilecik oldu. Son üç gün ortalamasıyla en çok vakanın görüldüğü iller; İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’’ dedi.

Maske ve Temizlik

Maske ve mesafeye değinen Koca, ‘’Sizden bu ölümlerin, önlenebilir sebeplere bağlı olduğunu hatırlamanızı rica ediyorum. Covid-19’dan kaçınmak mümkündür ve maske tüm dünyada kabul gören önemli bir tedbirdir. Yakın mesafede maske yetersizdir, mesafe kuralı da tartışılmaz bir tedbirdir. El temizliği ise olmazsa olmaz bir kuraldır” ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramında Yasak Var Mı?

Bakan Koca, ‘’Kurban Bayramı'na doğru illerdeki vaka seyrine göre il bazında birtakım kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız’’ dedi.

YORUM EKLE

banner99