Karaköprü'ye 4 milyon TL’lik geri dönüşüm tesisi kuruluyor

Karaköprü Belediyesi, GAP İdaresi ile birlikte geri dönüşüm tesisini hayata geçiriyor. Çalışmaların son aşamaya geldiği proje açılış için gün sayıyor.

Karaköprü'ye 4 milyon TL’lik geri dönüşüm tesisi kuruluyor
Destekten TR

Karaköprü Belediyesi Çevre Koruma Birimi bünyesinde cam, plastik, metal, atık yağ ve kağıtların geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması amacıyla yaklaşık 4 milyon TL’lik geri dönüşüm tesisi kuruluyor. 

Batıkent mahallesinde 6 bin metrekarelik alan üzerinde yapılan geri dönüşüm tesisinde çalışmalar son aşamaya geldi. Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için çalıştıklarını söyledi.


 

Geri dönüşüm projesinde doğaya atılan ambalaj atıklarının tekrardan kullanıma hazır hale getireceklerini ifade eden Baydilli, "Çevre koruma birimimiz tarafından hazırlanan proje kapsamında doğaya atılan tüm atıkları toplayacağız. Toplanan atıklar geri dönüşüm tesisimizde ayıklanacak. Daha önce özel firmalar tarafından yapılan iş ve işlemleri artık belediye olarak biz yapacağız. Yaptığımız bu işlemle hem belediyemize hem de ülkemize ekonomik kazanç sağlayacağız" dedi.

Vatandaşları da bu projeye katacaklarının altını çizen Baydilli, "Geri dönüşüm projesinde yer alan personellerimiz Karaköprü’müzde vatandaşlara geri dönüşüm poşetleri dağıtacaklar. Bunun yanında tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza geri dönüşüm ile ilgili ayrıştırma kumbaraları yerleştireceğiz. Tüm caddelerimize kumbaralar koyacağız. Halkımızın projeye duyarlılık göstereceğine inanıyorum" diye konuştu.

Geri dönüşümün sağladığı tasarruf ve ekonomik kazanımlarının fazla olduğunu söyleyen Baydilli, şöyle konuştu: 

"1 ton plastik atağın geri dönüşümü ile de yüzde 80 oranında enerji tasarrufu, 1 ton cam atığının geri dönüşümü ile 100 litre petrol tasarrufu sağlanmaktadır. 1 Ton metalin dönüşümünden Yüzde 90 enerji tasarrufu sağlanır. 1 ton kağıt-karton atığından geri dönüşüm ile 17 ağacın kesilmesi önlenmektedir."

6 bin metrekare alan üzerine yapılan ve yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olacak olan geri dönüşüm tesisinin içerisinde; 750 metrekare toplama ayırma tesisi, 300 metrekare atık getirme merkezi ve 210 metrekare idari bina, ayrıştırma ve presleme makinaları bulunuyor.

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR