Ziraat Mühendisleri Odasından Urfalı çiftçilere kritik uyarı

Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyardı.

Ziraat Mühendisleri Odasından Urfalı çiftçilere kritik uyarı
banner2

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Abdullah Melik, “anız yakma” konusunda önemli bir açıklamada bulundu.

Özellikle yaz aylarıyla birlikte kentte anız yakma olayları artarken, çiftçilere uyarılarda bulunan Abdullah Melik, anız yakmanın zararlarından söz etti.

‘MİLYARLARCA LİRALIK ZARARA YOL AÇMAKTADIR’

Melik, açıklamasında, “Çiftçiler, tarlalarına aynı yıl içinde ikinci ürünü ekebilmek, hızla topraklarını işlemek, tohum yatağını hazırlamak, maliyeti düşürmek, iş gücü tasarrufu yapabilmek için rutin bir tarımsal metotmuş gibi anız yakmaktadırlar. Anız yangınlarından dolayı gerek ormanlar gerekse komşu araziler zarar görmekte toprakta bulunan birçok canlı hayatını kaybetmektedir. Doğal dengeyi bozan anız yakma, birçok canlının beslenme, barınma ve korunma ortamını da yok etmektedir. Anız yakma sonucu çıkan yangınlar, milyarlarca liralık zarara yol açmaktadır. Bunların dışında anızın yapısında bulunan fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, mangan, çinko, bakır gibi diğer mikro elementler de bitkilerin kullanamayacağı form olan oksitlere dönüşmektedir. Anızın yakılmasıyla toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini bozmaktadır” dedi.

‘ÖNLEM ALINMASI GEREKİR’

Anız yakmak yerine modern tekniklerin kullanılmasının önemine dikkat çeken Melik, yetkililerin de önlem alması gerektiğine değindi.

Melik, açıklamasında, şu sözlere yer verdi:

“Anız yakılması sonucunda toprağın bünyesindeki organik maddeler azalmakta dolayısıyla toprağın su tutma kapasitesi olumsuz yönde etkilenmektedir. Anız yakılan topraklarda organik madde oranı yüzde 1'in altındadır. Bu tür toprakların, organik madde oranı düşmekte, tarlalarda tohum yatağı hazırlığındaki toprakta rutubet yetersizliği problemlerinin yanında ekilen bitkilerin çıkışlarında büyük eksiklikler ortaya çıkmaktadır. Anız yakmak yerine, modern tarım teknikleri kullanılarak, daha iyi bir tohum yatağı hazırlama ve toprak işleme yapılabilir. Bunun yanında hasat sonrası parçalama ve çürümeyi kolaylaştırmak için sapları parçalayıcı bir alet kullanılarak anız toprağa karıştırılabilir. Çiftçiler topraklarını gelecek nesillere bırakmaları için anız yakmamaları gerekir, Şanlıurfa Valiliğinin ve ilgili kurumların anız yakılmadan önce önlem almaları gerekir.”

BİHA

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR