Kamuda Esnek Çalışma Modeli

Kovid-19'un yayılımını kontrol etmek için Cumhurbaşkanlığı tarafından kamu çalışanlarına yönelik genelge yayımlandı. Buna göre kamuda uzaktan, dönüşümlü ve esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek.

Kamuda Esnek Çalışma Modeli
banner2

‘Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler’ konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 26 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Genelgeye göre Kovid-19 salgınının yayılım hızının en aza indirilmesi amacıyla çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamuda uzaktan, dönüşümlü ve esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek. Çalışma usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar, üst yöneticiler tarafından belirlenecek.

Dönüşümlü çalışanlar görevde olmadıkları sürede idari izinli sayılacak. İdari izinliler çağrıldığında göreve dönmek zorunda olacak.

Genelgede şu ifadeler yer aldı:

Bu genelge kapsamında esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu açısından eşittir. Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2020, 18:57
YORUM EKLE