İşte zamlı sigara fiyatları!

Mperial -Tobacco - Bat - JTI gruplarındaki sigaralara 6 aylık enflasyon verilerinin belli olması sonrasında ÖTV zammı yapıldı. Zam, 4 Ocak itibariyle zamlara yansıdı. Peki, 2022 sigara fiyatları ne kadar? İşte sigara zammı fiyat listesi...

İşte zamlı sigara fiyatları!
banner1

Sigara fiyatları 2022 Ocak itibariyle zamlandı! Sigara vergilerinde yüzde 47,4 seviyesinde bir enflasyon güncellemesi ile bunun mevcut ortalama sigara fiyatı üzerindeki vergi yükü de yüzde 81’den yaklaşık yüzde 96’ya yükseldi. Bu güncelleme ile beraber sigara fiyatlarında 3 ile 5 TL arasında artış yapıldı.


İLK ZAM PHILIP MORRIS GRUBUNA GELDİ

Türkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Philip Morris grubu sigaralara 4 TL zam geldiğini duyurdu.


IMPERIAL TOBACCO, BAT, JTI GRUBU SİGARA FİYATLARI DA DEĞİŞTİ

Philip Morris grubu sigaraların ardından Imperial Tobacco, JTI ve BAT, TT grubunda yer alan sigara fiyatları da 3 ila 5 TL arasında artış yaşadı.

ImperialTobacco sigaralarında en düşük 21 TL olurken en yüksek 25 TL.

JTI sigaralarında en düşük 21,5 en yüksek fiyat 24 TL.

BAT marka sigaralarda en düşük 21,5 en yüksek 25 TL.

TT grup marka sigaralarda en düşük fiyat 17 olurken en yüksek fiyat da 23 TL oldu.

ENFLASYONA ETKİSİ

Sigaranın enflasyon sepetindeki yüzde 4,57 seviyesindeki ağırlığı dolayısıyla, sektörde gerçekleşen ortalama her 1 TL fiyat artışı yıl sonu enflasyon seviyesini yaklaşık 0,25 puan yukarı taşıyacak.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu çerçevesinde sigara vergilendirmesinde maktu vergi ve asgari maktu vergi Ocak ve Temmuz aylarında altı aylık Yİ-ÜFE ile güncelleniyor.

Ocak 2022’de vergi güncellemesinde dikkate alınacak Temmuz-Aralık 2021 Yİ-ÜFE artışı TÜİK tarafından %47,4 olarak açıklanmıştı.

BİHAYORUM EKLE