Milli Eğitim Bakanı Özer: "Söz konusu değil" (-EK)

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Urfa ziyaretinde, günlük koronavirüs vaka sayılarının hızla artmasının ardından yüz yüze eğitime ara verileceği iddialarına son noktayı koydu: "Şu anda okulların kapatılması söz konusu değil, süreci yakından takip ediyoruz

Milli Eğitim Bakanı Özer:
banner2

ŞANLIURFA - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Milli Eğitim Bakanı Özer, Şanlıurfa GAP Havalimanında Vali Abdullah Erin ve il protokolü tarafından karşılandı. Özer daha sonra Şanlıurfa Valiliğini ziyaret etti. Valilikte Şeref Defterini imzalayan Bakan Özer, Vali Abdullah Erin ile görüştü.

Valilikte bir açıklama yapan Özer, Sağlık Bakanlığı ile yürütülen sürecin yaklaşık 4,5 aydan beri çok başarılı şekilde sürdüğünü kaydetti. 

"Bugün itibarıyla Kovid-19 veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayımız 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor" diyen Bakan Özer, bu süreçteki en büyük başarılarının öğretmenlerin aşılanma oranının çok yüksek olması olduğunu ifade etti. 

Öğretmenlerin aşılanma oranına ilişkin rakamsal bilgiler veren Özer, "Bugün itibariyle en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93,4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp bağışıklık kazanan, hastalığı geçiren ve antikor oluşturan öğretmen oranımızda yüzde 5'ler civarında. Dolayısıyla en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış olan öğretmen oranımız şu an Türkiye'de yüzde 94'ler civarında" dedi.


"YENİ KARARLAR VERECEĞİMİZ BİR SIKINTIMIZ YOK"

3 doz ve 4 doz aşı olan öğretmen oranlarının her geçen gün yükseldiğine işaret eden Özer, yüz yüze eğitime ara verilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydetti. Özer, şunları söyledi:

"3'üncü doz aşısını olan öğretmen oranımızda bugün itibarıyla yüzde 40,5. Süreç yaklaşık 4,5 aydır Sağlık Bakanlığı, Sağlık Bilim Kurulumuzla koordineli bir şekilde devam ediyor. Allah'a şükür okullarımızda alarm vereceğimiz yeni kararlar vereceğimiz bir sıkıntımız yok. Şu anda okulların kapatılması söz konusu değil. Aşılama oranlarına dikkat etmemiz gerekiyor. Okullarımızda maske, mesafe ve hijyenle ilgili kurallara öncesine göre çok daha riayet ediyoruz. İnşallah 2 hafta sonra yarıyıl tatiline gireceğiz, yarı yıl tatiline kadar süreci başarılı bir şekilde devam edecek."

Milli Eğitim Bakanı Özer, Şanlıurfa'da eğitimin kalitesini artırmak, yatırımların nasıl zenginleştirilebileceğine dair bir dizi değerlendirme yapılacağını vurgulayarak, kente bugüne kadar ciddi yatırımlar yapıldığını, bundan sonra da bunların sayısını artırmak için çalışmalara devam edileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Özer'in Urfa ziyareti kapsamında Eyyübiye ve Karaköprü ilçelerinde bazı okulları ziyaret etmesi bekleniyor. Özer'in, ayrıca Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'le de görüşmesi bekleniyor.


BİHA


YORUM EKLE

banner99