İstanbul'da Göbeklitepe rüzgarı esecek! Açılışı Bakan yapacak

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş’nin öncülüğündeki “Back to Realverse: Göbeklitepe" Sergisi yarın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açılacak. Açılışta Urfa protokolü de yer alacak.

İstanbul'da Göbeklitepe rüzgarı esecek! Açılışı Bakan yapacak
banner1

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğünde İstanbul’da düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali Kapsamında Galataport O2 sergi salonunda gerçekleşecek olan “Back to Realverse: Göbeklitepe" Sergisi yarın açılıyor.

Şanlıurfa Turizm Geliştirme A.Ş’nin öncülüğünde hazırlanan serginin açılışı saat 18:00'de Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül , Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İ.Halil Peltek , Birecik Belediye Başkan Yardımcısı Reşat Uzun, İş adamı - 31. Beşiktaş JK Başkanı Serdar Bilgili, Doğuş Gyo Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Akhan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Altun ve meclis üyelerini katılımlarıyla gerçekleşecek. 

SERGİ İÇİN URFA'DAN 30 TON TAŞ GÖTÜRÜLDÜ

Sergi kapsamında İklim Değişikliği ve Kültürel Miras öğelerinin bileşiminden oluşan etkinlikler planlanıyor. Sergide Göbeklitepe’nin inşa sürecinin anlatıldığı mini Göbeklitepe Maketi, Göbeklitepe’nin doğuşunu sağlayan iklim, yiyecek ve jeolojik koşullar anlatıldığı bilgilendirme panoları, Göbeklitepe tanıtım videoları, Şanlıurfa’dan 30 ton taş getirilerek, yerel taş ustalarının çalışması ile 23 metre çapındaki D yapısı birebir ölçüleri ile kurulan replikaları yer alıyor. 

Sergi ile birlikte Göbeklitepe ilk defa bu düzeyde İstanbul’da yerini almış olacak ve uluslararası ziyaretçilerin önemli bir durağı olan Galataport’tan tüm dünyaya açılacak. 

BİHA


YORUM EKLE