Irkçılığa karşı Şanlıurfa'da Suriyeli kanaat önderleri ile toplantı

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Suriyelilere yönelik son zamanlarda yaşanan ırkçı saldırılara karşı bugün Suriyeli kanaat önderleriyle ile istişare toplantısı düzenledi. Toplantıda ırkçı saldırılar kınandı.

Irkçılığa karşı Şanlıurfa'da Suriyeli kanaat önderleri ile toplantı
banner1

ŞANLIURFA- Suriyelilere yönelik ırkçı saldırılara karşı geçtiğimiz hafta sağduyu çağrısında bulunan Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu bugün de ırkçılığa karşı Suriyeli kanaat önderleri ile istişare toplantısı düzenledi. 

Toplantıya dair yapılan açıklamada son zamanlarda Suriyeliler üzerinden gerçekleştirilen ayrımcı, ırkçı söylem ve eylemleri müzakere etmek için bir araya geldikleri belirtildi. Açıklamada "Bu amaçla Suriyeli kanaat önderleri ve sosyal önderlerle şehrimiz sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelip istişare toplantısını icra ediyoruz. Ülkemiz uzun yılladır mazlum ve mağdur insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Son zamanlarda birliğimizi bozmak isteyenler var. Kardeşliğimizi, yardımlaşma ve dayanışmamızı bozacak her türlü tutum ve davranışlara karşı halkımızı aklıselimle hareket etmeye davet ediyoruz" çağrısında bulunuldu. 

"IRKÇI HER TÜRLÜ GİRİŞİMİ KINIYORUZ"

Saldırıları ve girişimlere karşı soruşturma ve denetlemenin etkin bir şekilde yürütülmesi gerektiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çeşitli siyasi ve ideolojik saiklerle kaos çıkarmaya, halkımızın duygu ve düşüncelerini provoke etmeye çalışan kişi ve gruplara karşı kamu kurumlarının etkin soruşturma yürütmesi ve kanunlar çerçevesinde bu tür girişimlerin denetlenmesi önem arz etmektedir. Uzun yıllardır mazlum toplumlara ekmeğini, aşını, gönlünü paylaşan halkımızın zihnini bulandıran ayrımcı ve ırkçı her türlü girişimi kınıyoruz. Geleneğimiz ve mevcut yasalar insan onurunu koruyan hükümler içermektedir. Bu bağlamda herkesi hukuka, insan haklarına ve kadim geleneğimize saygı göstermeye çağırıyoruz."

BİHA


YORUM EKLE