HRÜ’nün 30. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor

Harran Üniversitesi 30. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle başladı.

HRÜ’nün 30. kuruluş yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor
banner2

ŞANLIURFA- Harran Üniversitesi 30. yıl kutlama etkinlikleri Osmanbey Yerleşkesi Merkezi Kafeterya önünde başladı. Programa Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, Rektör Yardımcıları, dekanlar, Üniversite Genel Sekreteri, Meslek Yüksekokulu ve Yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencileri tarafından Halk Oyunları Ekibi Gösterisiyle başlayan 30. yıl etkinliklerinde Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik bir açış konuşması gerçekleştirdi.

Rektör Çelik, Harran Üniversitesi’nin 1976 yılından itibaren birçok maceradan geçtikten sonra bu aşamaya geldiğini belirtti. Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “1976 yılında ilk olarak şehirdeki halkın gayretleri sonucundan Dicle Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksekokulu açılmış. Ardından 1978 yılında Ziraat Fakültesi ve daha sonra Gaziantep Üniversitesi bağlı İlahiyat Fakültesi açılmıştır. Ardından şehirdeki sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek Şanlıurfa’ya has bir üniversite açma adına öz verilerde bulunmuşlar. O zaman Şanlıurfalı Tarım ve Köyişleri Bakanı Necmettin Cevheri’nin gayretleri ile Başbakan Süleyman Demirel hükümeti döneminde 27 Mayıs 1992’de üniversitemiz açılmıştır.“

Rektör Çelik’in konuşmasının ardından Haliliye Belediyesi Mehter Takımı Gösterisi eşliğinde stantlar gezildi. Programda, URBİT Bisiklet Kulübü ile Motor RUHA Motosiklet Doğa ve Kampçılık Spor Kulübü Derneğinin gösterileri, Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Dart ve Boje Gösterisi, Sur-At Binicilik Kulübünün Geleneksel Okçuluk Gösterisi, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’ne ait farklı dallarda gösteriler icra edildi.

Ardından Fen-Edebiyat Fakültesi Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Ahmet Vural danışmanlığında Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı 3. sınıf öğrencilerinin resim sergisinin açılışı yapılarak protokol tarafından sergi alanı gezildi. Harran Üniversitesi’nin 30.yıl kutlamalarının ilk gün etkinliği 30. Yıl Paneli ile devam etti. Fen-Edebiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen panelde Emekli Öğretim Görevlisi Necmi Dedeoğlu ve Öğretim Görevlisi Sabri Kürkçüoğlu birer sunum gerçekleştirdiler.

Moderatörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu’nun yaptığı panelde panelistler Harran Üniversitesi’nin geçmişten bugüne geliş yolculuğu, kuruluş aşamasında karşılaşan zorluklar, kuruluşunda emeği geçen kişiler ile ilgili bilgiler paylaşıldı. Panel, toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

BİHA


YORUM EKLE

banner99