HDP Şanlıurfa il eş başkanından '1 Eylül' açıklaması

HDP Şanlıurfa İl Başkanlığında 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Emine Çetiner, “1 Eylül'de Urfa’dan sesimizi yükselterek barışa katkı sunmak istiyoruz" dedi.

HDP Şanlıurfa il eş başkanından '1 Eylül' açıklaması
banner2

HDP Şanlıurfa İl Başkanlığında 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle toplantı düzenlendi. Toplantı, HDP Şanlıurfa Milletvekilli Ayşe Sürücü, DBP MYK Üyesi Bekir Karageçili, HDP Meclis Üyesi İzzet Karadağ, Belediye Meclis sözcüleri ve il yönetiminin katılımı ile gerçekleşti.

Basın açıklaması yapan HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Emine Çetiner, “Bir kez daha dünya barış günü kutlamaları için tüm dünyadaki barışseverler bu hafta boyunca Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde sürdürülen savaş ve çatışmalara karşı barış taleplerini haykıracaktır. Halen Son yüzyılın çatışma ve savaş merkezi Ortadoğu olmaya devam etmektedir.

Emperyal güç merkezleri olan ABD, AB, Rusya ve onların yerli işbirlikçileri olan İsrail, İran, mısır, katar, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi ülkeler de bir taraftan savaş sürecinde rant masasında pay almak için savaşın parçası olmak için politikalarında ısrar etmektedir.  Savaşın merkezi son dönemde Akdeniz ve Libya’ya kaymış durumdadır.

Gelinen aşamada bir taraftan ateşkes ve çatışmasızlık kararları alınırken, bir taraftan da sömürgeci- emperyal güçler ve yerli işbirlikçi ülkeler tehditlerini sürdürmektedir. Kalıcı bir barışın sağlanması noktasında sömürgeci-emperyal güçler sahte ve hakikatten uzak adımlarla oyalama ve süreci bulandırma içinde oldukları da ayrı bir hakikattir.

Türkiye de AKP/MHP iktidarı Ortadoğu savaşının parçası olmak masada rol kapmak için komşu ülkelerle çatışma ve gerginlik politikalarını sürdürmeye devam etmektedir Son dönemde Yunanistan, Libya ve Akdeniz üzerinden yaşanan gerginlik dünya barışı açısından bir tehdit olarak görülmelidir.

Türkiye’deki savaşın bir başka merkezi Kürt sorunun çözümünde şiddet ve güvenlik merkezli politikalarda ısrar etmek olmuştur. 40 yılı aşan bir savaş ve çatışma süreci büyük kayıplara neden olmuştur. Barışçıl çözüm sürecinin en büyük aktörü olan sayın Öcalan üzerinden tecrit uygulanarak çözüm sürecinin kapıları kapatılmaktadır. Barışa dair, demokrasi, hak ve özgürlüklere dair ses çıkaran tüm kesimler de gözaltı, baskı tutuklamalarla susturulmaktadır.  Türkiye’ de barış sürecinin önünü kapatan bir politik siyasi neden de Kürt halkının seçilmişlerine ve iradesine atanan kayyımlar olmuştur” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da 1 Eylül Dünya Barış günü HDP programı

1-  28, 29,30,31 tarihlerinde Urfa Merkezde ve tüm ilçelerde  Milletvekillerin ve PM lerin katılımıyla halk buluşmaları gerçekleştirilecek.

2- Halk buluşmaları ve ziyaretlerde 1 Eylül dünya barış gününe çağrı el ilanları dağıtılacak

3- Basın toplantısı ve Basın açıklamalarıyla “Tecrite karşı Özgürlük, Savaşa karşı barış” taleplerimiz duyurulacak

4- 1Eylül Dünya barış Gününde Abidiye Ali Şelli Parkında Saat 16.00 da buluşarak Ahmet bahçıvan İş merkezi önüne kadar ‘Barış Zinciri Yürüyüşü’ yapılacak akabinde basın açıklamasıyla program sonlandırılacak.

KATILIMCILAR

Keskin Bayındır (DBP Eş Genel Başkanı)

Alican Önlü (Dersim Milletvekili Ve HDP Genel Başkan Yardımcısı)

Nimettullah Erdoğmuş (Şanlıurfa Milletvekili)

Ömer Faruk Gergerlioğlu (Kocaeli Milletvekili)

Dersim Dağ(Diyarbakır Milletvekili)

Ayşe Sürücü (Şanlıurfa Milletvekili)

Nusrettin Maçin (Şanlıurfa Milletvekili)

Zeynep Üren (DBP MYK üyesi)

Bekir Karageçili (DBP MYK üyesi)

İbrahim Erkul (HDP PM Bölge sözcüsü

Rıza Bilgiç (HDP Parti Meclisi)

Metin Özbadem (HDP Parti Meclis Üyesi)

Rıdvan Yavuz (HDP Parti Meclis Üyesi)

İzzet Karadağ (HDP parti Meclis Üyesi)

BİHA 

YORUM EKLE